Prenájom klavírov Atelier Piano
Prenájom klavírov Atelier Piano
Prenájom klavírov Atelier Piano
Prenájom klavírov Atelier Piano
Aktuality & Zaujímavosti a články
rokov
Už
s vami
33
-
11.790 naladených pianín a klavírov: Školy rôzneho druhu, koncerty, festivaly rôzneho hudobného žánru a domácnosti.
-
402 opravených pianín ( v menšom počte ) klavírov.
-
Vďaka vám, vašej spokojnosti a prejavenej dôvere sme neprerušene od roku 2018 najvyhľadávanejším slovenským autorizovaným predajcom firmy PETROF. Štatistika TU.
-
Mesačne navštívi našu web stránku cca 1.190 návštevníkov.
-
V októbri 2021 Google zaregistroval rekordné vyhľadávanie v na-šej ponuke služieb a predaja nástrojov PETROF.
-
V tejto zvláštnej dobe sa všetko posúva a pritom nevieme až kam. V Atelier Piano poradovník opráv pianín a klavírov evidujeme do konca februára 2025.
Za Vašu zákaznícku priazeň Vám úprimne ď a k u j e m e !! Motivuje nás to posúvať naše hranice, investovať do nových tech-nológií a materiálov. Vďaka tomu priamo úmerne zdokonaľuje-me služby v starostlivosti o Váš klavír :-)
.
Svetový unikát ?! Originálne, pútavé a súčasne výnimočné pianí-na PETROF z dizajnérskeho pera Ing. Ivana Vaculíka poznáme pod názvom P 127 NEXT a NEXT 2. Prečo mnohí považujú pianína NEXT za chameleóna medzi pianínami ?
Stačí Vám jedno pianíno v organizácii, v škole, alebo v rodine, ktoré bude generačne pre všetky vekové kategórie vždy pripravené zme-niť svoj vzhľad, kedykoľvek sa rozhodnete. Ako je to možné ?
Predná dominantná časť pianína horný i dolný panel tzv." rámček " je navrhnutý tak, aby sa dal z ľahkosťou v y m e n i ť za iný v inej farbe v inom prevedení s inou dyhou s iným vzorom s inou grafi-kou. Pri zmene interiéru, dokážete zmeniť i vzhľad Vášho pianína.-Vymeňte čelný rámček pianína za nový a rázom stojí pred Vami nové pianíno :-)
Chcete mať na prednej doske pianína inú farbu, novú prírodnú dyhu s iným lakom, luxusnú dizajnérsky modernú úpravu, historické rez-by, umeleckú maľbu, laserom vyobrazené fotografie spevákov či hudobnú skupinu, umeleckú maľbu obľúbeného skladateľa, alebo art grafiku, technicky alebo umelecký priestorový záber v 3D vyobrazení?
Manažéri hotelových reprezentatívnych priestorov, džezové kluby, umelecké galérie, múzeá, reprezentatívne miestnosti mestských úradov, alebo obradné sály si vyžadujú citlivý výber zariadenia ktoré musia decentne, alebo naopak dominantne prekvapiť exkluzivitou a eleganciou. Pokiaľ chcete v niekom zanechať nezabudnuteľný zážitok pianíno NEXT Vám v tom maximálne pomôže ! Viac sa dočítate TU.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
.
Viac ako 80% výroby nástrojov PETROF vykonávajú remeselní majstri ručne. Ľudský um, skúsenosť a zručnosť sú u většiny výrobných operácií nenahraditeľné hlavne, keď vznikajú exkluzívne jedinečné nástroje so špeciálnymi povrchovými úpravami podľa požiadaviek a návrhov budúcich majiteľov nástrojov PETROF.
Značka PETROF za 159. rokov svojej existencie oslovila celý svet kreativitou, schopnosťou zrealizovať exotické náročné intarzie s použitím atraktívnych materiálov, kryštálov, perletí, drahokamov i viac karátového zlata. Využite svoju fantáziu a navrhnite si svoj klavír PETROF ! Pomôžeme vám splniť sen :-)
Special Collection Petrof. Objednávky príjmeme i v Atelier Piano -Spišská Nová Ves.
Special Collection Petrof. Objednávky príjmeme i v Atelier Piano -Spišská Nová Ves.
Special Collection Petrof. Objednávky príjmeme i v Atelier Piano -Spišská Nová Ves.
Special Collection Petrof. Objednávky príjmeme i v Atelier Piano -Spišská Nová Ves.
.
Dlho pripravovaná udalosť sa stala skutočnosťou. MAKI-E spojila PETROF s Japonským cisárom.
Za touto pompéznosťou sa skrýva zlatom a perleťou elegantne zdobený Japonský národný motýľ , ktorý Ateliér Mitani tradičnou japonskou technikou Maki-e vyobrazila na klavír PETROF . Viac sa dočítate TU.
.
Novovešťan Frederik Schulz (Šulc) sa venuje vzácnemu, nezvyčaj-nému remeslu. Je technik a ladič klavírov v kolíske klavírnikov v oblasti, kde sa mnohý tradičný významný EU výrobcovia klavírov naučili remeslu výroby klavírov. Ambiciózne vstúpil medzi majstrov v odbore, zapracoval na sebe, prekonáva mnohé prekážky a často seba samého. Pracovať s najlepšími technikmi na koncertných klavíroch v Rakúsku si vyžaduje ...... Viac sa dočítate v článku novín Spišský Patriot.
Často sa ma ľudia pýtajú, ako som v mojom veku dosiahol špič-kovú technicko praktickú úroveň. Vzdelaním-základ je vzdelanie !
SUPŠ HNN v Hradci Králové mi dala kvalitný základ - odborné teo-retické a praktické vzdelanie. Ešte počas štúdia som nadviazal kontakt s majstrovskou klavírnou dielňou, pánom Philippom Schneiderom v Rakúsku. Hneď po škole som absolvoval niekoľko týždňovú stáž u majstra Schneidera a pretože som splnil teoretické a praktické predpoklady, dostal som šancu, stať sa súčasťou vysoko profesionálneho sveta klavírnikov (technikov klavírov) v Rakúsku. Viac o sebe Frederik prezradil TU
.
Princezná Caroline Murat je priamym potomkom kráľovské-ho rodu cisára Napoleona Bonaparte, známa aj pod umeleckým menom Caroline Haffner. Skvelá klaviristka, zakladateľka a organizátorka hudobných festivalov vo Švajčiarsku a Francúzsku. V českom Hradci Králové vo firme PETROF si vybrala koncertný klavír "STORM" pre švajčiarske Association pour la Promotion de la Musique Classique, ktorej je prezidentkou. V sídle tejto organi-zácie sa konajú komorné koncerty, ktorých sa pravidelne zúčast-ňujú významné svetové osobnosti, svetoví biznismeni a zároveň sponzori významných hudobných akcií.
Pri výbere koncertného klavíra princezná Caroline netajila ná-klonnosť k tradičnému poprednému EU výrobcovi klavírov rodin-nej firme PETROF. S veľkým záujmom sa zoznámila s celou výro-bou klavírov PETROF. Pochválila kreativitu, moderné dizajnové inovácie, využitie najmodernejších technologických zariadení, obdivovala vysoko odborný podiel ručnej práce, majstrovstvo, kto-ré je kľúčovým faktorom v tradičnej nadčasovej kvalite klavírov PETROF.
Svetové metropoly, mnohé známe osobnosti hudobného živo-ta vlastnia prípadne obľubujú klavíri PETROF :
Paul McCartney z Beatles alebo Herbie Hancock. Australský klavírista David Helfgott si kvôli klavíru nechal zbúrať stenu svojho domu, aby sa mu nový klavír PETROF jednoducho vošiel.
Viac sa dočítate TU
.
Našiel som ho v kúte, zničený, okopaný z časti nefunkčný, bez známky života, bez akéhokoľvek možného pohybu, bez chuti zahrať čo i len „Maličká som“. Sklopil som oči pretože ma pichlo u srdca. Predo mnou stál ručne vyrobený klavír z najlepších súčiastok a vyberaných materiálov. Majstrovská, deväť mesačná práca remeselných majstrov ktorým z rúk vychádzali tieto typy klavírov priamo na európske a svetové pódiá. Výnimočné nástroje a hľa, jeden z nich stojí predo mnou, bez známky života.
Našli sa nadšenci zo Súkromnej základnej umeleckej školy ARS STUDIO v Nitre, ktorí sa k nám Šulcovcom z Atelier Piano pripojili a finančne zastrešili výnimočný projekt „ Z dna až na samý vrchol ! “. Výsledok ?
Krásavec na prvý pohľad s podmanivým tónom. Padli emócie i slzy šťastia, niekomu sa pri prvých tónoch zježili chlpy na tele, niekto prestal dýchať a len tichučko počúval.
V roku 2018 sme vrátili hrdosť a plnohodnotný koncertný život celosvetovo známemu typu klavíra PETROF model 1, veľkosť 280 cm, s 92 klávesami z majstrovskej série 70. až 80. rokov minu-lého storočia, vďaka čomu ...... Viac sa dočítate TU .
.
Ste majiteĺom starého klavíra a niečo Vám hovorí, tento klavír má určite vysokú hodnotu. Či máte pravdu vedia znalci hudob ných nástrojov, ktorí vychádzajú z kvalitivnej triedy výrobcov klavírov. Aby Ste si urobili predstavu, zverejňujem tabulku kva-litatívnej triedy výrobcov klavírov, ktorých nástroje sa dodnes nachádzajú na Slovensku a v okolí.
Viac sa dočítate TU.
.
.
Klasický akustický klavír je strunový nástroj (chordofon) zaradený do skupiny úderných hudobných nástrojov.
Elektrické digitálne piano je elektrický nástroj (elektrofon) zaradený do skupiny čisto elektrických hudobných nástrojov.
Hudobný odborníci vedia, že klasický strunový klavír nikdy nenahradí el. digitálne piano. Rovnako digitálne piano
nikdy nenahradí klasický strunový klavír. Fyzikálne a tech-nicky sú tieto dva nástroje od základu odlišné. Neveríte ?
Viac sa dočítate TU.
Technické zmeny, zdokonalenia a nové patenty ktoré boli uvedené do života v klavíroch PETROF a Ant. Petrof sa ukazujú , ako kľúčové pre firmu Petrof. Konkurencia sa dnes opiera hlavne o výrobu z ktorej vychádza lacný produkt v nižšej kvalitatívnej kate-górii. Naopak PETROF investoval do vývoja z zatraktívnil modelovú radu pianín i klavírov a sebavedomo nastavil kvalitatívnu laťku základných modelov pianín a klavírov tak vysoko, že konkurenciu predbieha o jednu celú kategóriu. PETROF využil vysokú odbornosť svojich majstrov vo výrobe a maximálne zúročil zákazkovú výrobu, pre najnáročnejších klientov z Európy i Sveta. Vďaka tomu vznikla nová exkluzívna rada pianín v kategórii Special Collection.
Inovovaná generácia klavírov má veľké úspechy nielen v Európe , ale v celom Svete. V roku 2016 vstúpila firma PETROF do exkluzívnej kategórie výrobcov najnovšou prémiovou značkou Ant.Petrof.
A to nie je všetko. Firmu PETROF odborníci ocenili ako rodinnú firmu, ktorá je dnes jednou z mála v Európe generačne v rukách pôvodného mena svojho zakladateľa. Ocenili korektné a tradičné 160.ročné smerovanie firmy PETROF s množstvom inovácií a s dôrazom na špičkovú EU kvalitu svojich výrobkov.
Mgr.Zuzanu Ceralovú Petrofovú, majiteľku a predstaviteľku piatej generácie slávnej rodiny Petrofových, zaradil prestížny biznisový magazín FORBES medzi 50 najvplyvnejších žien Českej republiky.
Firma PETROF získala ocenenia:
STŘÍBRNÝ LUKOSTŘELEC, ČESKÝ GOODWILL, ČESKÉ PODNIKATELSKÉ STŘÍBRO, CZECH SUPERBRANDS, CENA INOVACE 2016, EXPORTÉR ROKU, RODINNÁ FIRMA ROKU 2018, PODNIKATEĽSKÝ PROJEKT ROKU 2018
Kompletnú, mimoriadne bohatú produktovú ponuku pianín a klavírov značky PETROF nájdete v našom Obchode .
V Spišskej N. Vsi v Atelier Piano vystavujeme nové pianína vo výbave, ktorá reprezentuje to najlepšie od Európskeho výrobcu PETROF. PRÍĎTE K NÁM ! Do Atelier Piano N e o ľ u t u j e t e !
.
"Slávnu firmu Petrof zachránili sestry, prvé ženy v 150.ročnej his-tórii legendárneho výrobcu klaví-rov". Aktuálny článok o firme PETROF pútavo napísala šéfre-daktorka populárnej spravodajskej redakcie Ženy v meste Mgr.Miriam Zsilleova
Celý článok TU.
.
.
Ten kto hral na starom pianíne BÁRTA, BECHSTEIN, BROŽ, DA-LIBOR, Hoffmann & Czerny, KAŠPAR, PETROF, RŐSLER, SHOLZE, atď. ,vždy bol prekvapený plne spektrálnym zvukom. Nádher-ný, mohutný plne farebný tón ktorý inšpiroval pred tým , ale i dnes po 100 rokoch k tomu, aby Ste si za pianíno sadli a čo-koľvek zahrali. Pýtate sa prečo?
Na začiatku 20.storočia sa menšie pianíno ako 125 cm v pod-state nevyrábalo. Najčastejšia veľkosť starých pianín bola 130 , 135 cm a viac !! Z takého pianína bolo počuť celý orchester :-)
Vyzerá to tak, že na dĺžke strún, mohutnosti akustickej časti, respektíve na celkovej výške pianína záleží. V tom prípade čím vyššie pianíno tým je zvuk krajší a dokonalejší ?? Odpoveď znie jednoznačné ÁNO !! Viac sa dočítate TU.
Dôkazom veľkej obľúbenosti nástrojov PETROF vo Francúzsku bola mimoriadne pozitívna recenzia zameraná na najmenšie svetové klavíri. Najsledovanejší francúzsky hudobný magazín PIANISTE uverejnil výsledok testu.
Klavír PETROF P 159 Bora získal najvyššie ocenenie :
" PIANISTE Maestro " .
„Tento krásny a spoľahlivý klavír uspokojí klaviristov všetkých úrovní, vďaka výbornému pohodlnému ovládaniu a pozoruhod-nej zvukovej kvalite. Nástroj disponuje charakteristickým „Európ-skym“ zvukom ktorý dovoľuje krásnu expresivitu. Dôveru vzbu-dzuje výrobný proces ktorý je prísľubom k celkovej dlhej životnosti nástroja. Veľmi dobrá voľba z európskych nástrojov ! “.
Mimoriadne úspešný klavír P 159 Bora nájdete v "OBCHODE" najvyhľadávanejšieho Slovenského autorizovaného predajcu PETROF Atelier Piano.
Zo zákulisia môžeme prezradiť, že v krajine Galského kohúta, vo Francúzsku je veľký záujem o mimoriadne pestrú modelovú radu pianín PETROF postavenú na konštrukciách s označením
P 118 a P 125.
.
Nová exkluzívna kategória nástrojov s označením Ant.Petrof
vznikla v roku 2014 k výročiu 150. rokov odzaloženia fabriky.
ANT. PETROF 275 je vlajkovou loďou fabriky a zároveň prvým nástrojom tejto kategórie. Viac sa dočítate TU.
.
Ako dvojročný si mrnkal v skladbe druhý hlas, v troch rokoch si na klavíri pobrnkával ľudovky. V piatich rokoch začal študovať hru na klavíri, ale v šiestich aj na husle. Domáce pospevovanie pod peda-gogickým dozorom vylepšuje od svojich ôsmich rokov.
Pre veľký hluk základnú školu nenavštevoval, ale, Gymnázium v Hradci Králové, Pardubické Konzervatórium a klavírnu Akadémiu v Talianskej Imole študoval súčasne. Je študentom pražskej AMU, koncertuje, alebo je účastníkom klavírnych súťaží na významných EU i svetových pódiách. Matyáš je nie len výnimočný hudobník, ale i člen združenia významných umelcov Petrof Art.Family.
Čo by ste poradili mladým hudobníkom s túžbou uspieť ?
Žiadny univerzálny recept neexistuje. Myslím, že úspech by nemal byť tým, o čo človek primárne usiluje.Je dôležité robiť veci s láskou, nasadením a s pravdivosťou. Veriť, že to čo robíte, má zmysel. Vaše počínanie bude robiť radosť nie len vám, ale i ostatným ľuďom. Úspech sa dostaví ako vedľajší produkt.
MATYÁŠ NOVÁK (nar.1998)
.
.
Jitka Fowler Fraňková uznávaná česká klavírna umelkyňa a pro-fesorka Konzervatória v Pardubiciach. V súčastnosti víceprezi-dentka občianského združenia klavírnych pedagógov EPTA Česká republika (European Piano Teachers Association) a členka združenia Petrof Art Family, absolvovala veľké klavírne turné po Číne spojené s majstrovskými kurzami, pri ktorých ju sprevádzal reprezentatívny koncertný klavír Ant.Petrof 275. V rámci Majst-rovských kurzov sa p. Fraňková zamerala na klavírnu techniku .... viac sa dočítate TU
Vďaka Vám sme v sledovanosti dosiahli
N O V Ý R E K O R D !
PREDALI SME :
25.02.2020
.
________________________
Slovenský autorizovaný predajca PETROF -Atelier Piano s reš-pektom a s úctou Vám - našim zákazníkom a priaznivcom Ď A K U J E ! ! ! Rovnako ďakujeme za Vašu RECENZIU našej firmy !
BRATISLAVSKÝ KLAVÍRNY KARNEVAL na ktorom sa predstavili študenti Katedry klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF a tri originálne historické klavíry z 19.storočia :
1. Steinway model „D“ z r. 1868 „viktoriánsky“
2. Steinway model „D“ z r. 1883
3. Blűthner Jubiläum 234, z r. 1902
Tieto výnimočné klavíri prvýkrát pricestovali na Slovensko z neďalekého mesta Hainburg an der Donau, z reštaurátorskej klavírnej dielne majstra Philippa Schneidera. Originálne nástroje umožnili poslucháčom počuť skladby presne v takej zvukovej podobe, v akej ju počuli návštevníci koncertných siení Bratislavy v priebehu 19. storočia. V podaní 16-tich študentov zazneli diela významných európskych skladateľov, ktorých profesionálne umelecké pôsobenie, alebo životné väzby sú spojené s Bratislavou a jej blízkemu okoliu. (Beethoven, Hummel, Liszt, Rubinstein, Brahms, Dohnányi, Clara Schumann, Tausig a Zichy).
Technická príprava a naladenie historických klavírov :
Philipp Schneider (A) a Frederik Šulc (SK)
.
Firma Piano & Art Galerie uskutočnila klavírny koncert a prezentáciu šiestich koncertných klavírov svetových značiek. Viac sa dočítate TU.
.
Nech by sa pomenovanie v názve zdalo byť akokoľvek honosným, dejiny mnohokrát obhájili kráľovský titul, ktorý klavíru medzi hudobnými nástrojmi skutočne prináleží. Napriek vznešenému pôvodu bol tento mohutný nástroj hybridnou a neustále sa zdokonaľujúcou fúziou svojich predchodcov, ktorých nájdeme už v do-bách antických.
Peter MOTYČKA - Hudobný časopis HUDBA
Originálny,štýlový klavír z modelovej rady STYLE COLLECTION značky PETROF, ktorý je vyrábaný v dizajnovom štýle Rokoko v saténovej bielej farbe bohato zdobený. Krása a výnimočnosť klavíra nám pripomína koniec 18. storočia neskoršie obdobie Baroka trvajúce až do konca 19. storočia, kedy Európu uchvátila éra slohového štýlu Rokoko. Výnimočnosť tohto štýlu bola viditeľná všade, v maliarstve, sochárstve i v architektúre. Elegantné ornamenty Rokaj, rocaille, v štuku a zlate, vo forme fresiek a motívov popínavých rastlín, hravosť, ornamentika, frivolná elegancia, luxus, zdôrazňovanie erotických motívov, galan-tnosť a všestranná uvoľnenosť, atď. .
Ako dodávatelia tohto výnimočného klavíra veríme, že v interiéry Kaštieľa na Orave, bude klavír od začiatku októbra 2018 nie len stre-dobodom pozornosti, ale hlavne reprezentatívnym koncertným
klavírom :-)
VIVAT MUSICA !
.
Kto má talent na hudbu, zďaleka nemá ešte nič vyhrané, pretože talent tvorí približne iba 10 percent z toho, ako sa nám bude v hre na hudobný nástroj dariť. Zvyšných 90 percent závisí od našej usilovnosti.
Eva Suchánková Foto: Bigstock
Ako motivovať deti k hre na hudobný nástroj? Svoju energiu by ste mali sústrediť hlavne na pozitívnu motiváciu. Dávajte si pozor na nepremyslenú a nevhodnú motiváciu. Celý článok TU
.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
.
Poznáte ich? Klavírne duo, ktoré vnieslo do komornej hudby niečo vlastné a rýdzo originálne. Nič vám to nehovorí ? To nie je možné, veď Duo PETROF s veľkým úspechom vypredali prestížne kon-certné sály v USA, Ázii a v Európe :
Carnegie Hall a Merkin Hall v New Yorku USA, na Moskovskom konzervatóriu, Rudolfine v Prahe, Šanghajskom centre orientálneho umenia, Fine Arts Palace v Mexico City, na Mezinárodnom umelec-kom festivale v Kyrgyzstane, na festivale v Rusku, na Sofijských hudobných týždňoch v Bulharsku, na hudobnom Jarnom festivale v Petrohrade, v Číne-Šanghajskom orientálnom umeleckom centre, v Berlínskom Kulturforum, v Bellas Artes Palace Mexiko, atď. ...
Viac sa dočítate TU.
Pani Lívia Laifrová Gaye pochádza z Bratislavy, jej otecko bol z Karlových Varů. Hudobnú vedu vyštudovala v parížskej Sorbone. Vydala sa za Senegalca, svoj život spojila s klavírnou hrou a západnou Afrikou.
V rezidenčnej časti Dakaru si pani Lívia otvorila klavírnu školu prvú
svojho druhu v tejto časti Afriky. Vyučovacím nástrojom budú klavíri značky PETROF. Viac sa dočítate TU.
.
Dlhotrvajúci nedostatok kvalifikovaných remeselných pracovníkov v Rakúsku podnietilo k vzniku viacúčelového školského inštitútu-HKFL vo Viedni. Odborné vzdelávanie je zamerané na drevo, zvuk, farby a laky. Škola poskytuje možnosť získať odborné remeselné vzdelanie i starším záujemcom, ktorých láka životná zmena, prípadne chcú využiť svoju vrodenú remeselnú zručnosť a tvorivosť.
Škola HKFL vo Viedni zastrešuje i vzdelávanie budúcich pracovníkov zapojených do výroby klavírov a pianín firmy Bösendorfer.
Študenti prvého ročníka výroby pianín a klavírov vyrábajú plne funkčné makety na ktorých sa postupnými krokmi naučia z čoho sa mechanizmus skladá, ako sa mechaniky regulujú, ako dosiahnuť požadovanú funkčnosť a ako odstrániť chyby s ktorými sa v praxi môžu stretnúť.
Vďaka synovi Frederikovi, ktorý študentské makety z Viedenskej HKFL odkúpil, v našej výstavnej miestnosti Atelier Piano v Spišskej Novej Vsi ponúkame mladým klavíristom ale i širokej verejnosti praktickú ukážku funkčnosti pianinových a klavírových mechaník.
.
Národné technické múzeum v Prahe a spoločnosť PETROF sa k toho-ročnému Roku české hudby rozhodlo zrealizovať výstavu, ktorá umož-ňuje nahliadnuť do histórie a súčasnosti spoločnosti PETROF. Zámerom výstavy je priblíženie procesu a technické pozadie vzniku nástrojov, ktorých zvuk je možné počuť na celom svete s reprezentáciou tradičné-ho českého remesla. Výstavu je možné navštíviť do 31.01.2025.
Ambiciózne koncipovaný projekt umožní návštevníkovi nahliadnuť do zákulisia výroby klavírov a pianín, pri ktorom má ľudský faktor neza-stupiteľné miesto, pričom výsledný produkt je závislý na tzv. hodinár-skej presnosti a súhre mnohých remeselných špecialistov.
Výstava skĺbi techniku, technológiu, remeslo a dizajn a zároveň náučnú linku s možnosťou vypočutia si kvalitnej nahrávky klavírnej hudby.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
.
Výroba lacnejších nástrojov PETROF bude prvýkrát po 160 rokoch čias-točne prenesená a vyrábaná indonézskym výrobcom. Indonézska výroba sa v plnej miere rozbehne v auguste 2024 tak, aby sa prvé nástroje dostali na Vianočné svetové trhy.
Hovorí prezidentka spoločnosti PETROF Zuzana Ceralová Petrofová.
"Firma PETROF se transformuje. Oslabila nás pandemie, kvůli válce na Ukrajině jsme přišli o dlouhodobě zajetý ruský trh. Čína se stále nevzpamatovala po drastickém lockdownu, koupěschopnost klesla o šedesát procent na tomto pro nás důležitém trhu. Takže vstupujeme na nové trhy, například jsme otevřeli showroom v Dubaji, nově jsme v Uzbekistánu, Kazachstánu nebo v Pobaltí.
Vracíme se po letech také do Spojených států, kde jsme během finanční krize v roce 2008 utopili hodně peněz. Hongkong byl pro nás vždy silný, lidé z něj ale bohužel často prchají, například do Singapuru. Tam máme nového partnera a snažíme se expandovat. Bohužel máme z politických důvodů zavřené dveře na velké trhy, kde zároveň mnoho lidí umí hrát, třeba v Rusku nebo Íránu."
Nová bude i kategorizácia nástrojov PETROF, ktorá má zatiaľ pracovný názov : bronzová, strieborná, zlatá a Ant.Petrof.
BRONZE Line : Najlacnejšie nástroje budú vyrobené v Indonézii.
SILVER Line : Drahšie nástroje budú vyrobené v Indonézii, ale kompleti-zácia klávesnice a mechaniky prebehne v ČR vo fabrike PETROF.
GOLDEN Line : Vyššia modelová rada a koncertné nástroje budú i naďalej vyrábané vo fabrike PETROF v ČR v Hradci Králové.
Ant. Petrof : Prémiová rada bude vyrábaná vo fabrike PETROF v ČR Hradci Králové.
Vyššie uvedené názvy kategórií sú zatiaľ pracovné neoficiálne, ale zmena vo výrobe je už istá !
.
XVII ročník
16.9.2024 – 22.9.2024
.
Svetoznáma česká rodinná firma PETROF tento rok oslavuje 160 ročnú výrobu akustických klavírov. Od roku 1864 firma PETROF vyrobila viac ako 635 500 klavírov a pianín s obchodnou činnosťou na piatich kon-tinentoch so zastúpením v približne 65 krajinách sveta.
Oslava 160. výročia spoločnosti PETROF je nielen príležitosťou k poďakova-niu zákazníkom a fanúšikom, ale i príležitosť k predstaveniu značky, jej tradíciu a remeselné umenie, ktoré sa predáva z generácie na generáciu.
Pri príležitosti 160.výročia PETROF bolo v edícii limitovanej série na konš-trukcii PETROF mod. 125 vyrobené pianíno Golden Roots.
.
SVET AKUSTICKÝCH klavírov a pianín bol vždy označovaný za veľ-mi konzervatívny a jednotvárny. PETROF vyvracia tento stereotyp a v spolupráci s bratmi Karlem a Maximem (MAXIM) Havlíčkovými vy-tvorili unikátne umelecké dielo, ktoré ucelene prepája rozdielne svety v jednom jedinom nástroji, PETROF GEMINI.
Známy český umelecký ma-liar MAXIM pôsobí hlavne v americkom Los Angeles.
Jeho tvorba je zameraná na veľkoformátové abstraktné maľby. Dvojička, brat Karel je pre zmenu hudobný mul-tiinštrumentlista a hudob-ný skladateľ.
Spojením vzniklo výnimoč-né dielo, PETROF Gemini. Symbolprepojenej vášne pre hudbu, originálnu maľbu, sofistikované technológie a tradičné klavírne remeslo.
Viac o výnimočnom pianíne s epochálnym dizajnom TU.
.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Najznámejší európsky výrobca klavírov firma PETROF vníma indivi-dualizmus a originalitu ako ľudské vyjadrenie, ktoré je možné zhmot-niť v kreatívnom dizajne pianín a klavírov. Inovátorom značky PETROF je vlastné vývojové oddelenie, ale priestor pre realizáciu výnimočných nástrojov majú i externí architekti-dizajnéri. Za posledné polstoročie zrealizovala firmy PETROF niekoľko výnimočných projektov, podľa autorských návrhov neznámych jednotlivcov, ale i špičkových archi-tektov v odbore priemyselného dizajnu. Výsledok spolupráce a zrealizo-vaných projektov môžete vidieť v Special Collection PETROF, kde domi-nuje novodobá kombinácia konzistentných materiálov, nové netradič-né komponenty, intarzie a tvary, ktoré nikdy neboli v pianínach a kla-víroch použité.
Pianino Magic egg alebo Cabinet vyrába firma PETROF podľa návrhu Ing. arch. Robert FIŠERA. PETROF P127 NEXT alebo P 124 Base navrhol Ing. Ivan VACULÍK - vedúci oddelenia vývoja firmy PETROF. Medzi ojedinelé projekty patrí individuálny dizajnový projekt, koncertný klavír Kršák, ktorý si navrhol Mgr.Peter KRŠÁK, atď.
To, čo firma PETROF raz vyrobila, vyrobí aj druhýkrát, alebo máte iný návrh? Zavolajte nám a pomôžeme vám vlastniť PETROF "Originál " :-)
.
Pre Slovákov znamenal vznik ČSR jednu z najväčších historických uda-lostí Slovenského národa. V Martine slovenská politická elita ustanovila Deklaráciu slovenského národa známu pod názvom Martinská deklarácia, ktorou zverejnila svoje dávnejšie rozhodnutie o vyňatí Slovenska z pred-vojnového Rakúsko-Uhorska a spolužití s českým národom v spoločnom štáte. Slováci ako národ mohli prvýkrát vo svojej histórii slobodne roz-víjať svoj jazyk, vzdelanosť a kultúru, sformovať svoje kultúrne a politic-ké elity. Pražské aj martinské deklaratívne rozhodnutia tvorili historický kľúč, ktorý otvoril dvere pre viac ako 70-ročnú spoločnú dejinnú cestu občanov oboch národov na pôde Česko-slovenskej republiky.
Ako a prečo si firma PETROF pripomenula vznik ČSR ? Viac sa dočítate TU.
.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
.
Intarzia je starodávna drevárska technika skladania a reza-nia dýh z rôznych druhov a farieb dreva tak, aby vytvárali nejaký obraz. V skratke sa dá povedať, že je to maľovanie drevom. Intarziu používali už v starovekom Egypte a Grécku, ale najviac sa začala využívať v období baroka a rokoka pri povrchovej úpra-ve nábytku. Pôvodne vyrábali intarziu iba nábytkári, ale neskôr sa vyvinulo samostatné remeslo - intarzista.
Intarzia patrí medzi najdrahšie vyrábané ozdoby.Každé drevo má iné vlastnosti, farbu, textúru, tvrdosť, pórovitosť a pod. Preto rezanie, vkladanie a záverečné detailné dopracovanie intarzie je považované za remeselné umenie.
Na základe požiadavky zákazníka firma PETROF vyrobila unikátny klavír M A D R O N A s prepracovanými intarziami. Klavír je postavený na konštrukcii klavíra PETROF P 159 BORA.
Viac sa dočítate TU.
Zákazkovo vyrobený klavír s intarziami firmou PETROF. Atelier Piano
Zákazkovo vyrobený klavír s intarziami firmou PETROF. Atelier Piano
Zákazkovo vyrobený klavír s intarziami firmou PETROF. Atelier Piano
Zákazkovo vyrobený klavír s intarziami firmou PETROF. Atelier Piano
Medzinárodný hudobný festival "Levočské Babie Leto" – je popredná každoročná hudobná oslava založená v historickom meste Levoča na východe Slovenska, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Levoča, významné starobylé mesto Spišskej Župy, obnovuje stáročnú tradíciu regiónu ako križovatku umenia a kultúry. Medzi dnes už tradičné hudobné podujatie vás zavedie hodnotný 17.ročník Medzinárod-ný hudobný festival - Levočské babie leto 2024, ktorý sa koná v dňoch 16.09.2024 - 22.09.2024.
17.ročník vám opäť prinesie klasickú hudbu s programom spájajúcim známych hudobníkov zo Slovenska a významných umelcov zo zahraničia. Originalitou festivalu LBL je, že vždy ponúka množstvo výnimočných hudobných diel ale i diela doposiaľ nepoznané. Na festivale LBL s veľkým ohlasom už zazneli diela v Slovenskej, ale i diela vo Svetovej premiére.
.
Naše Umelecké školstvo, ale i drvivá väčšina domácností využíva pianína a klavíri PETROF, českého značko-vého výrobcu v 1. kvalitatívnej triede z Hradca Králové, ktorý klavíri vyrá-ba viac ako 160 rokov. Podľa mno-hých je PETROF najuniverzálnejšia svetová značka, ktorá vyrába pianína a klavíri v špičkovej kvalite za mi-moriadne priaznivú cenu. Presvedčte sa samy a príďte k nám do Atelier Piano!
Oceníme Vašu vernosť značke PETROF a pokiaľ využijete akciu „Vymeňte starý PETROF za nový PETROF“, získate nové pianíno s mimoriadnou zľavou i s Bonusom.
Aké pianíno sme pre Vás pripravili ? Všetky ktoré vystavujeme TU.
Nie jeden rodič ma za sebou úsmevnú panelákovú skúsenosť so susedmi, kedy Vaše dieťa začínalo s hrou na klavíri a Vaši susedia Vám zúfalo vyťukávali na radiátory prípadne metlou do stropu. O pár rokov sa všetko otočilo. Z Vášho dieťaťa sa vykľul hudobný talent. Za klavírom trávi viac času než z okolitým svetom a z nervóznych susedov sa stali verní poslucháči. Trafil som do čierneho? Máte doma mladého talentovaného klaviristu, pre ktorého by Ste nutne potrebovali skvelé značkové pianíno?
Príďte k nám! Podporíme Vás ! Spoločne nazrieme do ponuky pianín z výrobne PETROF aby Ste si vybrali pianíno veľkostne a kvalitou podľa Vašich predstáv. Vybrané pianíno nielen že dostanete s našou mimoriadnou cenou, ale pianíno Vám technicky pripraví najlepší technik a zvuk upraví najlepší intonér firmy PETROF. Atelier Piano sa Vám s radosťou postará o ladenie a údržbu pianína. Pripojíme sa k Vám! Podporíme Váš talent k Vašej maximálnej spokojnosti !
Čo vy na to ??
.
Umeleckoremeselná práca, ktorá vtiahne každého zručného nadšenca na celoživotnú cestu sebarealizácie. Práca s pianínami a klavírmi je natoľko jedinečná a technicky originálna, že sa nestretnete so stereotypnou prá-cou. Ale poďme postupne.
Po úspešnom absolvovaní denného štúdia na zahraničných školách sa poniektorí zamestnajú vo výrobni klavírov v danej krajine alebo v klavír-nej servisnej dielni. Vo výrobe klavírov niektorí z absolventov zostáva vo výrobnom procese, tí, ktorí vynikajú zručnosťou postupujú na oddelenie finalizácie výroby. V prípade, že by sa niektorí chceli venovať servisu a ladeniu klavírov pre širokú verejnosť, vytipujú si renovovanú klavírnu servisnú dielňu, v ktorej zbierajú cenné informácie a prax. Neskôr, ako živnostníci pracujú buď samostatne alebo doplnia kolektív odborníkov v domácich, prípadne EU klavírnych dielni.
V Slovenskej republike je už niekoľko rokov Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu pripravená legislatíva pre otvorenie nového denného štúdia Technika a ladiča klavírov s viazanou živnosťou na 2 až 6 rokov mimo-školskej praxe. Či sa Slovákom podarí zahájiť štúdium je do dnešného dňa popravde otázne. Zatiaľ žiadna Slovenská škola nemá záu-jem zastrešiť toto výnimočné odborné, mimoriadne potrebné umelecko-remeselné vzdelanie. Pritom okolité štáty maximálne podporujú vlast-ných záujemcov-študentov, aby nezaniklo výnimočné remeslo ladič klavírov, alebo opravár-technik klavírov.
V Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, ale i v Českej republike môžete vyštudovať na dvoch tradičných školách v Hradci Králové a hlavnom meste ČR v Prahe unikátne remeslo :
Rodičia, podporte svojho domáceho hudobníka - remeselne zručné dieťa v štúdiu celosvetovo mimoriadne uznávaného odborného, umeleckého remesla. Na všetkých vyššie uvedených školách sa dozviete, že EU výrobne klavírov, ale i EU renovované klavírne servisné dielne inzerujú, hľadajú talentovaných absolventov z vyššie uvedených škôl. Tým šikovným garan-tuju okamžité uplatnenie - zamestnanie !
Veľkou pomôckou môže byť i fakt, že výdaje na denné štúdium vám pomôže zvládnuť štátny príspevok-motivačné štipendium 50% až 100% z hodinovej minimálnej mzdy v SR.
Viac sa dozviete zo spravodajstva Slovenskej televízie TA3.
.
Padajú Vám noty z notového pultíka práve keď chcete písať poznámky do nôt ? Priznajme si, že je náročné udržať nervovú sústavu, keď sa Vám noto-vý list prehýba a neviete ho niekoľkonásobným naprávaním na notovom pultíku stabilizovať.
Radi by Ste umiestnili na notový pultík, alebo notový stojan viac strán vedľa seba? Riešením by mohla byť rozmerná podložka PIANOPAD na ktorú umiestnite vedľa seba tri strany A4. Podložka PIANO-PAD je vyrobená z Acrylového mikrostatického priesvitného skla, alebo vo farebnom modrom-BLUEPAD prevedení, prípadne v červenom-REDPAD. Viac sa dočítate TU .
.
.
Chcete hrať z nôt pri úplne zatvorenom klavíri ? V tom prípade vysuniete klavírový notový pult z klavíra, zavriete prednú časť klavíra a položíte klavírový notový pult na hornú prednú časť klavíra. Aby Ste pri hre v tejto polohe dobre videli na noty sedíte vzpriamenej polohe , pretože noty sú veľmi vysoko. Hrať niekoľko hodín vyrovnaný ako pravítko je pre každého hráča za určitý čas nepohodlné až bolestivé.
Patentovaný nemecký notový pultík RUCKPULT Premium pomáha riešiť tento problém. Vďaka prepracovanému stabilnému systému sa stal pre mnohých klavíristov notový držiak RUCKPULT Premium nepostrádateľným pomocníkom.
.
PETROF Colours - Gallery PETROF Atelier Piano
Atelier Piano
Piano Colours PETROF Atelier Piano
PETROF Colours - Gallery PETROF Atelier Piano
Trendy moderných bytových a spoločenských priestorov zariade-ných v štýle COLOURS DEZIGN firma PETROF tradične podporuje zákazkovou výrobou pianín a klavírov v akomkoľvek farebnom prevedení. Máte záujem napríklad o farbu romantická lila, červená tzv.Ferrari, azúrová modrá alebo máte záujem o farbu hnedú či zelenú ? Odlíšte sa ! Oslovte nás :-)
.
Veľa nahrávacích štúdií, štúdioví klavíristi, ale i široká muzikantská verejnosť dnes využíva digitálny zvuk klavírov. Moderná doba si vyžaduje moderné technológie, softwary, samplované zvuky, s ktorými sa dá pracovať na rôznych technologických úrovniach. Pre záznam charak-teristicky reálne znejúceho klavíra s jeho okrúhlym a romantickým tó-nom, ktorý 159. rokov reprezentuje klavíri PETROF bola oslovená francúzska spoločnosť MODARTT, ktorá vyvíja a poskytuje softwary pre umelecké a technologické aplikácie, medzi ktoré patrí i hudobný software PIANOTEQ.
Pre realistickú virtuálnu nahrávku bol vybraný klavír Ant.Petrof 275, reprezentatívny koncertný klavír z exkluzívnej prémiovej série klaví-rov PETROF a majstrovský PETROF 284 Mistral.
Samplovanie zvuku prebiehalo vo firme PETROF v unikátnej zvukovo bez odrazovej komore, v priestore,ktorý svojimi vlastnosťami umožňuje zaz-namenať kryštalické čisté tóny nástroja, neskreslené okolitým prostre-dím.
Výsledok ? Najmodernejšia verejne dostupná aplikácia – koncertný zvuk klavíra PETROF, ktorý je možné použiť pre digitálne piana / klávesy. MIDI kontroléry, silent systémy, pre amatérskych , ale i profesionálnych zvu-károv, ktorí môžu zvuk ďalej modelovať, virtuálne ladiť, atď. ...
Ako ohodnotil výsledný zvuk Ant.Petrof digitálnej aplikácie PIANOTEQ ne-závislým testom Londýnsky klavírista a skladateľ Phil BEST ?
.
Životnosť klavíra a pianína je z veľkej časti závislá na tom, ako sa s nástrojom zaobchádza a v akom stave sa udržuje. Veľa vonkajších vplyvov, ktoré sa prejavujú nebadane a nevenu-jeme im dostatočnú pozornosť, vedú k čiastočnému, niekedy až k úplnému znehodnoteniu hudobného nástroja. Asi takto to vidia teoretici. A ako je to v praxi ?
Viac sa dočítate TU.
.
Častý návštevník prízemných rodinných domov ale i školských zariadení. Z vlastnej skúsenosti viem, že pokiaľ Vás myš navštívi a zbadá, že máte pianíno, veľmi sa poteší. Prečo tomu je tak, keď myš nie je žiadny muzikant ?! Viac sa dočítate TU
.
Aký je hudobný nástroj klavír ? Prečo mnohých inšpiroval k tomu, aby sa stal ich celoživotnou náplňou ? Z čoho sa klavír skladá ? Je medzi klavír-mi rozdiel ? Ako znel klavír v minulom storočí ? Je množstvo otázok, kto-ré zostanú nezodpovedané, pokiaľ o nich s deťmi nediskutujete.
Klavírny pedagóg pani Tatiana Volárová zhmotnila svoju vnútornú túžbu, ukázať svojim žiakom klavír tak, ako ho nikdy nevideli a nepo-čuli. Vďaka nadšeniu pani Volárovej navštívili mladí hudobníci zo Slo-venska klavírnu majstrovskú dielňu v Rakúskom meste Hainburg n. Donau. Návšteva mala taký úspech, že do Rakúska sa vrátili ešte raz. Tento počin pani Volárovej je natoľko inšpiratívny, že som ju požiadal, aby nám svoje vnuknutie a pocity opísala : )
Viac sa dočítate TU.
.
.
Množstvo typov neopraviteľných školských stoličiek dnes stojí v kúte, pritom ich vek nepresiahol často ani 2 - 3 roky. Nasmerovali sme pozornosť na výrobu stoličky, ktorá bude verná ako za starých čias. Z vlastnej skúsenosti vieme, že je veľký rozdiel či máte stoličku v obý-vačke u domáceho pianína alebo sa v školskej triede cez prestávku na stoličke o preteky točí Kubko s Maťkom. Vedeli sme, že pokiaľ budeme smerovať výrobu stoličky so záťažovým indexom do školského rezortu, uspejeme. Podarilo sa !
Viac, ako 10 rokov vám ponúkame klasickú otočnú výškovo nastavi-teľnú stoličku typ JD-Atelier Piano, na ktorú sme nemali ani jednu reklamáciu! Stolička je dizajnovo univerzálna, mimoriadne pevná, ne-náročná na údržbu a pritom s nadštandardnou zárukou 3 roky. Vďaka kovovému obručovému spevneniu nôh je stolička stabilná i v extrém-nych podmienkach. Kovový závit má dvojitú maticu, vďaka čomu sme dosiahli najvyššiu presnosť a bezpečnosť vo výškovom nastavení sto-ličky. Ponúkame vám našu, Slovenskú stoličku, ktorá prekonáva komerčne dostupné stoličky vo všetkých parametroch, na čo sme právom hrdý :-) Viac sa dočítate TU.
.
Vo výrobe i vo vývoji klavírov začala Viedeň začiatkom 20.storočia strá-cať líderské postavenie. V Európe taktovku prevzali Londýnski vý-robcovia klavírov. Väčšina nováčikov, ktorí chceli začať výrobu klavírov, vo svojej domovine, prešli štúdiom v najznámejších Viedenských vý-robniach, ale, jedným okom i uchom súčasne sledovali, čo nové vzniká v Londýnskych známejších výrobniach klavírov.
Bolo to úžasné pokrokové obdobie, ktoré veľkou mierou ovplyvnili klaví-rni umelci. Nekonečné požiadavky klaviristov na dokonalejší chod kla-vírovej mechaniky, kvalitnejší tón strún, prípadne na výnimočnosť vo farbe tónu predznamenali vývoj nových konštrukcií plnopancierových klavírov a napríklad anglickej klavírovej dvojrepetičnej mechaniky.
Vedeli ste o tom, že v týchto technicky revolučných časoch veľké ožive-nie Londýna spôsobila firma PETROF, ktorá s významnou americkou firmou STEINWAY v prvej polovici 20.storočia otvorila na Wigmore Street spoločnú pobočku ?!
Obe značky STEINWAY i PETROF oslovili svet vlastným vývojom, novými konštrukčnými prvkami ošetrené patentami, ktoré v tom čase boli odbornou verejnosťou považované za jednu z najlepších v klavír-nom svete.
.
Podľa staviteľov bola údajne loď T I T A N I C nepotopitelná. Šokujúca správa o tragickej nehode najluxusnejšej lode sveta, ktorá sa potopila po zrážke s ľadovcom 15.4.1912 o 2.20 hod. do dnes priťahuje pozornosť.
V tom čase najväčší parník sveta mal predstavovať symbol maximálne-ho luxusu a bohatstva. Cestujúci v prvej triede mali počas plavby k dis-pozícii bazén, telocvičňu, ihrisko na squash, turecké kúpele, spoločens-ké a tanečné sály. Súčasťou luxusného vybavenia bolo podľa pamät-níkov i pianíno PETROF.
V tej dobe, kedy sa TITANIC staval, mala firma Petrof pobočku v Lon-dýne na Wigmore street a podľa pamätníkov bolo takéto pianíno zakú-pené i na jednu z horných palúb. Oficiálny dokument o predaji sa do dnešnej doby nezachoval, ale o tom, že pianíno PETROF na palube Tita-nicu skutočne nechýbalo, svedčia záznamy britskej poisťovne, ktorá nástroj zaevidovala.
.
Piano Buyer je celosvetovo uznávaná publikácia na hodnotenie klavírov.
Významné ocenenie prémiovej značky Ant.Petrof, ktorú Piano Buyer zaradil do tzv. "IKONICKEJ " kategórie. Český výrobca PETROF sa zaradil medzi svetovo najprestížnejších výrobcov koncertných klavírov. Celý článok TU.
.
Približne 150 hostí z celého sveta vrátane obchodných partnerov firmy PETROF sa v dňoch 07. a 08.04.2024 v zúčastnilo oslavy 160 výročia zahá-jenia výroby klavírov PETROF.
Po privítaní a úvodnom príhovore prezidentky paní Zuzany Ceralovej Petrofovej klaviristka žijúca v Amerike Nina Siniaková predstavila koncertný klavír v prémiovej kategórii Ant.Petrof 275 a následne naj-novšie pianíno Ant.Petrof 126. Nasledovala prednáška noviniek a tech-nických vylepšení nástrojov PETROF prezentovaná riaditeľom marke-tingu a inovácií pánom Adamom Prouskom. Nové smerovanie a evo-lúciu firmy PETROF prezentovala riaditeľka firmy PETROF Gallery pani Anna Prousková.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Rodine PETROF ďakujem za pozvanie na oslavu 160 výročia, ktoré bolo reprezentatívne vysoko profesionálne pripravené a inšpiratívne.
Bohatý program s odbornými prednáškami oživilo viacero koncertov hudobných zoskupení PETROF Piano Trio, výnimočné klavírne Duo PETROF a rocková grunge folková kapela Hashberry.
PETROF oslávil so svetom svoje 155. narodeniny
Pred 155 rokmi postavil Antonín Petrof svoj prvý klavír. Od toho času sa veľa zmenilo. Firma sa obchodne rozrástla pričom dnes predáva svoje nástroje do väčšinovej časti sveta. Pri príležitosti 155. výročia založenia firmy PETROF sa konalo veľkolepé stretnutie obchodných partnerov z 50 krajín sveta, majitelia hudobných asociácií, muzikanti i novinári. Dvojdňový bohatý program s pestrým kultúrnym programom, sériami odborných prednášok týkajúcich sa produktových noviniek, výzkumu, vývoja a obchodno-marketingovej stratégie firmy.
V rámci kultúrneho programu si hostia vypočuli skvelú hudbu od členov Art.Family. Vystúpil Matyáš Novák, Jitka Fowler Franková, alebo swingový mág Jan Smigmator.
Ku krásnemu 155. výročiu PETROF vznikli tri jubilejné nástroje v limitovanej sérii. Prvým z nich je pianino Tiger Wood, ktoré je očarujúce práve vďaka charakteristickým vlastnostiam dyhy z tigrieho dreva, ktoré svojou štruktúrou pripomína plamene ohňa.
Pianíno PETROF Tiger wood bude vyrábané v limitovanom počte 155 kusov vďaka čomu sa stáva zbierkovým pianínom. Pokiaľ by Vás toto originálne pianíno zaujalo, príďte si ho k nám do Atelier Piano v Spišskej Novej Vsi vyskúšať. Sme veľmi radi, že sme získali v poradí 56. unikát, pianíno z LIMITED EDITION firmy PETROF, ktoré nie len, že vystavujeme, ale ktoré môžete i vlastniť.
Druhým výročným pianinom je Walnut Root vyrobený s vloženou dyhou orechového dreva . Volba vyrobiť pianino s kombináciou orechového dre-va nebola náhodná. Orech je v našich zemepisných šírkach tradičným stromom a vďaka tomu bol často využívaný našimi predkami. Úcta k tradí-cii a predkom je pre PETROF zásadná. Pokiaľ by Vás toto originálne pianíno zaujalo a chceli by Ste ho vlastniť, oslovte nás :-)
Tretím exkluzívnym nástrojom je klavír Stingray. Nástroj je unikátny v podstate vo všetkom. Dizajn klavíra STINGRAY napodobňuje ladný pohyb Raji, ktorý sa veľmi podobá letu vtáka. Prsné plutvy Raji sú často označované ako "Krídla" ,rovnako, ako sú synonymom označované klavíri.
Originálnemu dizajnu dominuje špecifický tvar nôh klavíra, do ktorých bola vložená zafarbená koža morskej Raji. Mimoriadnou zvláštnosťou kože Raji je jej neuveriteľná tvrdosť a odolnosť, pritom na dotyk vás prekvapí mimoriadnou jemnosťou. Povrch kože pripomína malé gorálky, ktoré ako keby jednu vedľa druhej vyskladala sama príroda. Každá Raja má jedinečnú chrbtovú plutvu v tvare diamantu-rovnako unikátnu akým je otlačok prstu majstra, ktorý zodpovedal za výrobu tohoto svetovo originálneho nástroja.
Jedinečná je povrchová úprava klavíra Stingray, ktorá pripomína farbu kapučína alebo morského piesku, v ktorom Raje trávia najviac času. Z vnútra nástroja prekvapí kontrasne pôsobiaca farba mimoriadne svetlej rezonančnej dosky a farebne upravená dyha TAMO, ktorá je využívaná hlavne na zadné dosky gitár. Žiadnemu oku neuniknú detaily minimalistického dizajnu, jedinečného tvaru notového pultíka, bočných uší, veka kláves a jeho tvarované hrany. Originalitou je metalizovaná farba liatiny klavíra so zákazkovo vyrobenými skrutkami. V každej skrutke je zapustená koža spoločne s miniatúrou morskej ryby RAJA. Všetko je bezpečne zaliate v miazge. Ku každému klavíru Stingray je vyrobená klavírová lavica s unikátnymi detailami kože Raji.
Výnimočný zákazkovo vyrábaný klavír, ktorý môžete vlastniť ! Oslovte nás :-)
Inspirací ze dna moří,
byl starodávný paryb druh,
jeho otisk náš nový klenot tvoří,
tak nalaď na něj i svůj sluch.
Autor : Tomáš Martínek, konštruktér
Oslava 155. narodenín firmy PETROF začala v nedeľu 7. apríla v popoludňajších hodinách slávnostným uvítaním hostí z 50 krajín sveta prezidentkou spoločnosti Zuzanou Ceralovou Petrofovou. Nasledovala prednáška o výskume, inováciách a technických novinkách. Po prednáške boli pre hostí pripravené rôzne oddelenia umiestnené v celom priestore PETROF Gallery . Na jednotlivých stanovištiach sa predvádzali novinky akým boli jubilejné nástroje Walnut Root, Tiger Wood a klavír Stingray, ktorý bol vďaka svojej výnimočnosti stredobodom pozornosti. Nechýbalo zoznámenie so systé-mom Pianoteq, ktorý umožňuje získať fyzikálne modulovaný virtuálny nástroj PETROF.
V sále s klavírami boli predvedené nástroje Ant. Petrof, ktoré návštevníkom predstavil vynikajúci český klavírny virtuóz, člen volného združenia umelcov PETROF Art Family Ivo Kahánek. Hostia si mohli osobne vyskúšať nový elektronický systém AdSilent, vďaka ktorému je možné hrať na klavíri bez rušenia okolia, pretože zvuk je počuteľný iba v slúchadlách.
Večer bol zakončený koncertom členmi PETROF Art Family Matyášom Novákom a Jitkou Fowler Fraňkovou. Na záver koncertu zaznelo dielo B. Sme-tany - Vltava, v úprave pre štyri ruky.
V pondelok ráno čakala hostí prehliadka výroby klavírov a pianín PETROF, ako sa hovorí od A po Z, od prvého spracovania dreva až po záverečnú prácu ladiča. Hosťom bola taktiež predvedená bez odrazová komora v ktorej prebiehajú akustické merania s cieľom dosiahnuť dokonalú zvukovú kvality nástrojov.Nechýbala ani exkurzia Múzea PETROF, kde si návštevníci prehliadli historické exponáty a boli bližšie oboznámený s históriou rodiny PETROF. Po obede nasledovala prednáška o marketingovej stratégii firmy.
Večerný program sa niesol na vlnách swingu prostredníctvom koncertu Jana Smigmatora, ďalšieho člena PETROF Art Family, ktorého hostia ocenili búrlivým potleskom. Večer vystúpil i Thomas Záruba, francúzsky klavirista s českými koreňmi, ktorý je taktiež členom PETROF Art Family a ktorého vystúpenie bolo ocenené búrlivým potleskom.
Oslavy 155.výročia založenia firmy PETROF budú pokračovať do konca roku 2019. V mesiaci júl prebehne oslava so zamestnancami firmy a so širokou verejnosťou v septembri, kedy je naplánovaný Deň otvorených dverí.
Ďakujeme firme PETROF za pozvánku na oslavu svojich narodenín, za nezabudnuteľné kontinentálne stretnutie obchodných partnerov PETROF s bohatým, reprezentatívnym a profesionálne zvládnutým programom :-)
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Deň otvorených dverí v rámci 155. výročia založenia PETROF
Múzeum PETROF - inšpirujúca 160.ročná história značky PETROF
Pred 159. rokmi firmu založil Antonín Petrof, bolo to presne v roku v 1864, ......... hovorí riaditeľka múzea Ivana Petrofová:
Klavíry se značkou Petrof znají hudebníci po celém světě. Od roku 1864, kdy dílnu Antonína Petrofa na hradeckém Velkém náměstí opustil první klavír, se jich stovky tisíc dostaly do 70 zemí světa. Tehdejší truhlářská dílna se rozrostla na továrnu, která nakonec proslavila i Hradec Králové. Výroba klavírů přečkala obě dvě světové války, období socialismu i 90. léta 20. století. Historii výroby připomíná v areálu továrny malé muzeum, v němž však najdete opravdové skvosty a unikáty. Řada nástrojů se vyráběla na zakázku, a tak jen nabídka notových pultíků je ukázkou skvělé řezbářské práce.
Mezi dvacítkou nástrojů, od harmonií, přes piana, koncertní křídla a pianobar je například klavír z roku 1882, který vyrobil bratr zakladatele firmy Josef Petrof. Nástroj nese jeho jméno - Josef se totiž nejprve vrhl do podnikání sám, otevřel si dílnu v Kuklenách a nakonec vyrobil kolem deseti pian. Do dalšího podnikání se potom spojil s bratrem Antonínem. Z oněch deseti pian zůstalo tohle jediné v České republice.
Další raritou je například piano na elektromotor z roku 1929, odborně zvané Pianola. Tenhle mohutný hrací stroj má ve výbavě i „děrné štítky“, metrový pás stačí správně založit, spustit správné páčky a pianola hraje sama.
Muzeum hodlá expozici dál rozšiřovat o další kusy týkající se historie továrny a rodiny Petrofů. V depozitářích firmy jsou i nástroje mnohem starší, než jsou ty nyní vystavené. Zatím ale čekají na renovaci. Některé z vystavovaných nástrojů firma Petrof koupila zpět od jejich majitelů a pečlivě je renovovala.
Muzeum je v prostorách bývalé dřevovýroby ve výrobním areálu PETROF v ulici Na Brně. Čo povedali návštevníci sa dočítate TU
Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové |
---|---|---|
Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové |
Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové |
Múzeum Petrof-Hradec Králové | Múzeum Petrof-Hradec Králové |
Firmu PETROF od svojho vzniku do dnešných dní zastihli i veľmi ťažké – krízové obdobia, ktoré musela prekonať. Hovorí Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová - Prezidentka a jednateľka spoločnosti PETROF :
Tou největší krizí bylo znárodnění v roce 1948. Rodina najednou přišla o všechno. Ze dne na den jsme se stali třídními nepřáteli. Tři tehdejší majitele Petrofu, což byl můj děda a dva jeho bratranci, naložili do kárky a lidé si na ně měli jít plivnout, tlumočí vyprávění svého dědy.
Někteří si skutečně plivli. Dědeček skončil jako kopáč, později jako archivář. Babička jako hajzlbába na záchodcích na nádraží, kde prodávala za padesát haléřů toaletní papír. Chodily tam za ní její kamarádky, dámy v kožiších.
Rodina Petrofů pak desítky let nesměla do továrny vstoupit. Její členové se tam dostali až po převratu v roce 1989. Tehdy se část rodiny dohodla na privatizaci podniku.
V roce 2004 přišla další krize. Zcela vážně hrozilo, že nepřežijeme, říká Zuzana Ceralová Petrofová. Američané, na které se podnik převážně orientoval, přestali nakupovat hudební nástroje, a Petrof se dostal do finančních potíží.Převzala jsem 77 procent podílu na sebe, abych měla majoritu a mohla vyjednávat s bankami, věřiteli, s odbory. Musela jsem si do vedení vzít nové lidi, kterým jsem věřila, a musela jsem začít i s uzavíráním pobočných závodů, které nevydělávaly. Hlavní výrobu jsme přesunuli sem do Hradce, aby se zachránil aspoň ten,vzpomíná Zuzana Ceralová Petrofová. Propustila stovky lidí.
Celý ten rok byl opravdu náročný, člověk do toho skočil rovnýma nohama, bez zkušeností, každou hodinu se všechno měnilo, celé to byl velký risk, ale já si říkala, že to za to stojí. Šla jsem do toho s tím, že chci obhájit jméno Petrofů, rodinu. Spousta lidí nevěřila, že to vyjde, já ano. Musela jsem.
V roku 2009 bola firma PETROF v strate 137 miliónov CZK.O dva roky neskôr dosiahli tržby 213 miliónov CZK a zisk 27,6 miliónov CZK. Dnes stabilne firma predáva v 60 krajinách sveta, pričom zahraničný export tvorí neuveriteľných 94% z celkovej výroby ! Najväčší odberatelia sú v Rusku, Japonsku, Austrálii, Ázii s ročným obratom viac ako 220 miliónov CZK.
Mgr.Zuzanu Ceralovú Petrofovú, majiteľku a predstaviteľku piatej generácie slávnej rodiny Petrofových, zaradil prestížny biznisový magazín FORBES medzi 50 najvplyvnejších žien Českej republiky.
Neopakovateľné stretnutie.
Dva majestáty, dva svety, dve majstrovské diela, jedno pódium .
Dvaja reprezentanti dokonalosti, luxusu a originality. Sú rozdielni, ale spája ich výnimočnosť, maximálna detailnosť, cieľový zákaz-ník a tradícia výroby.
PETROF Stingray a Rolls Royce Phantom Viac sa dočítate TU
Originálny, štýlový klavír z modelovej rady STYLE COLLECTION značky PETROF, ktorý je vyrábaný v dizajnovom štýle Rokoko v saténovej bielej farbe bohato zdobený. Krása a výnimočnosť klavíra nám pripomína neskoršie obdobie Baroka koniec 18.storočia trvajúca až do konca 19. storočia, kedy Európu uchvátila éra slohového štýlu Rokoko. Výnimočnosť tohoto štýlu bola viditeľná všade. V maliarstve , sochárstve i v architektúre. Elegantné ornamenty Rokaj, rocaille, v štuku a zlate, vo forme fresiek a motívov popínavých rastlín, hravosť, ornamentika, frivolná elegancia, luxus, zdôrazňovanie erotických motívov, galantnosť a všestranná uvoľnenosť, atď. . Ako dodávatelia tohoto výnimočného klavíra veríme, že v interiéry Kaštieľa v Dolnom Kubíne, bude klavír od začiatku októbra 2018 nie len stredobodom pozornosti, ale hlavne reprezentatívnym koncertným nástrojom. VIVAT MUSICA !
Akej kvality je Váš klavír ?
Na prelome 20./21. storočia zaniklo viacero výrobcov klavírov, hlavne v povojnovom a krízovom období. Obmedzenie výroby v čase vojny a zložitosť následnej situácie na trhu viedlo k zániku niektorých značiek. V okolí Bratislavy, južných Čiech a hlavne v okolí Viedne, sa nachádzali desiatky fabrík výrobcov klavírov. Dnes ich zostala už len hŕstka. Preto nie je ľahké znalecky určiť hodnotu týchto starších, nástrojov. V uvedenom zozname sú hlavne výrobcovia nástrojov, ktorí sa dnes nachádzajú na Slovensku a v okolí.
V poslednom desaťročí zaplavili svetový trh nové lacné pianína a klavíre z čínskej, indonézskej a taiwanskej výroby s názvami neznámych, ale i bývalých zvučných mien výrobcov klavírov. Horlivá diskusia odborníkov o kvalite týchto nástrojov, ich záručnej dobe, kvalite tónu a v neposlednom rade o celkovej životnosti nástrojov, má svoje opodstatnenie. Na svetový trh sa každoročne umiestnia ázijské nástroje so zarážajúcim rozdielom v kvalite a cene. Tento rozdiel vedie k zníženiu celkovej úžitkovej hodnote a životnosti, čím následne trpí konečný zákazník – muzikant. Tlak verejnosti so žiadosťou o odborné zaradenie ázijských nástrojov do kvalitatívnej triedy je veľký. Z tohto dôvodu Európske klavírne spolky cez svojich vybraných členov, (servisných ladičov a technikov) štatisticky vyhodnocujú kvalitu ázijských pianín a klavírov. Podrobne sú sledovaní i výrobcovia 1. triedy, ktorí vyrábajú svoje nástroje v čínskych, indonézskych a taiwanských pobočkách. Až po niekoľkých rokoch používania, hrania a práce na týchto nástrojoch, bude možné hodnotiť a štatisticky zaradiť do kvalitatívnej triedy.
Kupujete pianíno, alebo klavír a chcete vedieť krajinu pôvodu , kde bol hudobný nástroj vyrobený? Ako si overíte či nekupujete falzifikát originálu? Ako zistíte, či Vás obchodník neklame?
Podľa EU smernice každý výrobok musí niesť jednotnú značku Made in ..., alebo v slovenčine Vyrobené v... Pôvod výrobku sa musí dať zistiť pri každej kúpenej veci v rámci EÚ.
Výrobca uvádza pôvod tovaru výrazným označením priamo na obale. Výrobca vydáva ku každému výrobku originálne doklady, ktoré musíte dostať spoločne s dokladmi vystavené predajcom. Ďalšou možnosťou ako si overiť výrobok je označenie vo vnútri pianína i na zadnej strane pianína kde je štandardne uvedený pôvod výrobku. V klavíry je uvedený pôvod výrobku na liatine pri ladiacich kolíkoch, alebo na rezonančnej doske spoločne so znakom výrobcu.
ZÁKON o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. 437/2013 Z.z s účinnosťou od 1. februára 2014
§ 5 Zákaz klamania spotrebiteľa
(1) Výrobca, predávajúci, dovozca alebo dodávateľ nesmú klamať spotrebiteľa, najmä uvádzať nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepresné, nejasné alebo dvojzmyselné údaje alebo zamlčať údaje o vlastnostiach výrobku alebo služby alebo o nákupných podmienkach.
(2) Za klamanie spotrebiteľa sa považuje tiež ponuka alebo predaj výrobkov alebo poskytovanie služieb porušujúcich práva duševného vlastníctva, ako aj skladovanie takých výrobkov s cieľom ponuky alebo predaja.
Piano Buyer – pianobuyer.com
Mapa trhu s novými klavírmi v USA ("Hodnotenie")
07.jún.2022
Autor: Larry Fine Celý článok : https://www.pianobuyer.com/post/a-map-of-the-market-for-new-pianos-ratings-1
Nasledujúci graf a komentár majú za cieľ poskytnúť všeobecný a jednoduchý prehľad o tom, ako je trh v USA a západných krajinách s klavírmi organizovaný. Tento prehľad neurčuje, nediktuje rebríček kvality, ale skôr je popisom toho, ako výrobcovia a následne predajcovia uprednostňujú svoje výrobky na trhu. To znamená, že ak by mal predajca v ponuke všetky značky, ako by tieto značky z hľadiska relatívnej kvality umiestnil pri ich prezentácii potenciálnym kupujúcim.
Všeobecná pravda o výrobcoch a značkách z kategórie špičkových a luxusných nástrojov je ich povesť a tradícia výroby v najvyššej kvalite.
Viac na : https://www.pianobuyer.com/post/a-map-of-the-market-for-new-pianos-ratings-1
V rámci každej skupiny sú značky uvedené v abecednom poradí. Z tohto poradia by sa nemal vyvodzovať žiadny úsudok o relatívnej kvalite jednotlivých značiek.
Od určitého času sme v časopise Piano Buyer upustili od detailného hodnotenia kvality klavírov. Prečo ?
V poslednej polovici 20. storočia malo veľké množstvo klavírov, najmä nástrojov nižšej triedy vyrábaných v USA a v rozvojových krajinách, výrazné chyby, ktoré umožňovali pomerne ľahko oddeliť dobré nástroje od zlých. Dnes už to tak nie je. V dôsledku globalizácie a informatizácie výroby sú dnes prakticky všetky klavíri v základnej i nižšej triede kvalifikovane vyrobené, bez väčších chýb a výraznými rozdielmi medzi nimi.
Je samozrejmé, že klavíri vyššej triedy sú lepšie ako základné, preto pre vzájomné porovnávanie nástrojov v základnej a nižšej kvalitatívnej triede je potrebné vzájomne porovnávať nástroje ktoré sú v SPOTREBITEĽSKEJ kategórii, kde sú nástroje :
-
Cenovo najbližšie. Cenová hodnota nástrojov vám napovedá v akej kvalitnej triede vzájomne porovnávate nástroje. Bolo by nesprávne porovnávať nástroje, kde je finančný niekoľkotisícový rozdiel.
-
Konfrontačne skúšajte klavíri v rovnakej modelovej veľkosti. U pianín sa orientujte v podobnej modelovej rade, tzn. výške pianín.
-
Nástroje by mali byť kvalitne technicky pripravené a naladené.
-
Nástroje pripravené na predaj by ste mali skúšať v relatívne podobnej akustike miestnosti. Je veľa faktorov, ktoré vás môžu pri výbere ovplyvniť ba dokonca od určitej značky neprávom odradiť.
-
Určite si prioritu pre aký účel pianíno alebo klavír hľadáte. Chcete používať nástroj v domácom prostredí pre relax, alebo potrebujete nástroj aby obstál v náročných školských podmienkach v učebni na školských sólových koncertoch, súťažiach alebo s orchestrom ?
-
Nezabúdajte na fakt, že nie každý nástroj je schopný plnohodnotne slúžiť v náročných klimatických podmienkach, atď. ..
Podrobnejšie informácie nájdete na : https://www.pianobuyer.com/post/a-map-of-the-market-for-new-pianos-ratings-1
V rámci každej skupiny sú značky uvedené v abecednom poradí. Z tohto poradia by sa nemal vyvodzovať žiadny úsudok o relatívnej kvalite jednotlivých značiek.
Medzinárodný hudobný festival "Levočské Babie Leto" (LBL)
je každoročnou oslavou svetovej klasickej hudby a hudobníkov. LBL je vysoko kvalitný, medzinárodný hudobný a umelecký festival v regióne Spiš, ktorý sa koná v Levoči vždy v septembri prípadne v októbri v čase, kedy príroda je v krásnom období Babieho leta. Zakladateľmi a aktívnymi organizátormi podujatia sú manželia z Anglicka Nadia Büchlerová Conway MBE a Dr. David Conway. Čo pritiahlo manželov Conway na Slovensko? Bol to vzťah k Slovensku ku krajine, kde sa pani Nadia narodila. Prežila krátke detstvo v Tatrách a ako jedna z mála detí dostala šancu doslova prežiť druhú svetovú vojnu v zahraničí. V Anglicku sa oveľa neskôr stala významnou osobnosťou - starostkou Londýnskej štvrte Enfield.
Manžel pani Nadii pán Dr.David Conway je medzinárodným britským konzultantom, hudobným historikom, predsedom britskej opernej spoločnosti HGO a súčasne umeleckým riaditeľom medzinárodného festivalu LBL v Levoči. Nadšenie manželov Conway, bol základom pre vznik výnimočného hudobného festivalu, ktorý je od začiatku jedinečný, originálny hlavne vo výbere predstavených hudobných diel. Medzinárodný hudobný festival LBL každoročne prináša popri známych hudobných dielach i originálne, do teraz nezverejnené diela v slovenských, prípadne svetových premiérach.
Vďaka manželom Conway na festivale predviedli svoje umenie Slovenská filharmónia Košice, sóloví interpreti zvučných mien zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Anglicka, Francúzska, Rakúska, Ukrajiny, Ruska, Holandska, J. Afriky, rôzne hudobné zoskupenia, duá, triá, kvartetá a malé orchestri. Je to hlavne vďaka rodinnej atmosfére, ktorú sa organizátori festivalu manželia Conway snažia pre učinkujúcich umelcov vytvoriť. Poniektorí umelci prichádzajú navštíviť Levoču i región Spiš s obdivom opakovane, niekedy i so svojimi rodinami. Uvoľnenosť a prirodzenosť umelcov je počas celého festivalu úžasná. Je vidieť a cítiť, že umelci počas festivalu nie len podávajú špičkové výkony, ale i relaxujú. Na takúto atmosféru sa nezabúda. Mnohí sa radi vracajú na tento festival a otvorene priznávajú "Netušili sme, aké je krásne Slovensko a samozrejme región Spiš ".
Sme veľmi radi, že od začiatku festivalu LBL Levoča sme jeho súčasťou v príprave a ladení koncertného klavíra. Ako zaujímavosť môžem uviesť, že pre potreby festivalu LBL Levoča manželia Conway do dnes prenajali tri klavíri zvučných značiek Steinway & Sons, Blüthner a Bösendorfer.
Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano |
---|---|---|
Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano |
Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano |
Levočské Babie Leto 2016Atelier Piano | LBL 2016Atelier Piano | Nadia ConwayAtelier Piano |
Jozef LuptákAtelier Piano | David ConwayAtelier Piano | Boris LenkoAtelier Piano |
Kaštiel v HermanovciachAtelier Piano | Jozef Lupták (violončelo) (SR) / KrAtelier Piano | Jozef Lupták (violončelo) (SR) / KrAtelier Piano |
Krisztian Gergye (tanec) (Mad’arskoAtelier Piano | LBL 2015Atelier Piano | V kaštialy PECZY v HermanovciachAtelier Piano |
Štátna Slovenská Filharmónia KošiceAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL Levoča |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano | LBL LevočaAtelier Piano |
LBL LevočaAtelier Piano |
Aký je rozdiel medzi klasickým akustickým klavírom a elektrickým digitálnym pianom?
Pozrime sa do odbornej literatúry. Zistíme , že vznik , vývoj a využitie týchto dvoch odlišných nástrojov delí dve storočia. Klasický akustický
klavír zaznamenal najväčší rozmach v období Baroka v 18 storočí, pričom technicky zdokonalený sa vyrába do dnes. Elektrické digitálne piano vznik-lo v 20 storočí.
-
Klasický akustický klavír (piano) je strunový nástroj (chordofon) zaradený do skupiny úderných hudobných nástrojov. Na úderných hudobných nástrojoch sa struny nástroja rozochvievajú priamym úderom na strunu (cimbál), alebo kladivkovou mechanikou (klavír, pianíno). Dlhoročným zdokonaľovaním hráčskej techniky na klavíri, pianine sa hráč učí ovládať kladivkovú mechaniku a úder kladivka do strún tak , aby dokázal tvoriť a modulovať tón na strune nástroja. Dokonalou hráčskou technikov mení hráč dynamiku a farbu tónu priamo na strune. Za pomoci pedalizačného systému, ktorý sa ovláda v niekoľkých polohách vyspelý hráč dokáže zahrať na jednej strune niekoľko odlišných podfarbených tónov. Technická, zvuková originálnosť, všestrannosť a univerzálnosť úderného strunového hudobného nástroja vyniesla klavír v obľúbenosti na prvé miesto s pomedzi všetkých hudobných nástrojov v dvoj storočnej histórii.
-
Elektrické digitálne piano je elektrický nástroj (elektrofon) zaradený do skupiny čisto elektrických hudobných nástrojov. Spoločným znakom elektrofonov je premena elektrických kmitov na kmity akustické (zvukové). Elektrický signál sa spracuje cez frekvenčné filtre a mnohé ďalšie obvody. Upravená elektrická energia sa spätne mení na akustickú a za pomoci zosilovačov sa vysiela do priestoru. Čisto elektrické nástroje fungujú na analógovom, digitálnom , alebo hybridnom princípe ktorý spája analogový s digitálnym. Digitálny vytvorený zvuk sa vytvára v číselnej podobe - 0 a 1, matematicky číselne (0 a 1) premenený zvuk sa ukladá do pamäte, tam je možné pridať ďalší upravený zvuk, prípadne celé zvukové spektrum, podľa toho, ako si to tvorca, prípadne muzikant predstavuje. Výsledný zvuk v matematicky číselných podobách ( 0 a 1 ) sa zdokonaluje cez "sample". Následne sa spätnou elektronickou reprodukciou zvuk mení na to, čo počujeme cez reproduktory. Podstatou samplovaných zvukov nie je vytvoriť v určitej kvalite kópiu zvuku existujúcich klasických hudobných nástrojov, ale využiť nové možnosti vo vytváraní nových zvukov v rôznych tónových farbách, ktoré klasický hudobný nástroj nikdy nezahrá.
Je dobré , že i naše slovenské umelecké školstvo sleduje moderný trend v hre na moderné elektrické nástroje a postupne zavádza samostatný vzdelávací odbor. Nové možnosti ktoré ponúka digitalizácia, počítačové programovanie, nahrávanie .... atď., je smer v modernej hudbe 21. storo-čia. Väčšina dnešných elektrických digitálnych nástrojov je možné za pomoci MIDI systému vzájomne prepájať, diaľkovo ovládať, programovať cez počítač. V súčasnej dobe sa používa ako samostatný hudobný nástroj počítač, kde sa hudobník nemusí podieľať na procese vytvárania zvukov štan-dardnou hráčskou technikov, ale ovládaním príslušného programu. Ten kto to pochopil, že elektronický svet má svoj vlastný život, že je mimoriadne tvárny, pochopil originalitu a jedinečnosť digitálnych hudobných nástrojov.
21. storočie prinesie za kratučký čas kvantovú technológiu do bežného života elektrických zariadení, medzi ktoré patria i elektrické digitálne hudobné nástroje. Toto rýchle napredovanie nám všetkým prinieslo skúsenosť a tou je krátka životnosť elektrických digitálnych pián, ktorá je obmedzená iba na niekoľko rokov. Prečo?
Mimoriadne rýchly vývoj v elektronike umožňuje vylepšenie programov, samplerov, prácu so zvukom, prípadne sprievodnými efektmi. Toto konkurenčné súťaženie vývojových stredisk poháňa výrobcov nahradiť dnešný zvuk v digitálnej forme zajtrajším zvukom, ktorý práve teraz v tento moment niekto zdokonalil. Každý rok sa objaví na svetovom trhu nová inovovaná modernejšia typová rada digitálnych elektrický pián, s novými zvukmi a pre mnohých s prevratnými možnosťami. Čo z toho vyplýva? Musíte rešpektovať že Vám elektrické digitálne piano rýchlo „zostarne“. O päť až sedem rokov sú elektrické digitálne piana zastaralé s obmedzenou možnosťou servisu, prípadne je oprava z rôznych faktorov nereálna.
Klasický akustický strunový klavír funguje na základných fyzikálnych princípoch vďaka čomu sa stal pre človeka nielen zvukovým sprievodcom, inšpirujúcim tvorcom mnohých hudobných diel, partnerom, ale i muzikoterapeutom. Pre mnohých patrí klavír, alebo pianíno medzi najkrajšie hudobné nástroje, ktoré sú ozdobou každého priestoru. Prečo? Klasické strunové klavíri majú tú geniálnu vlastnosť, že sú jedinečné. Vďaka použitým materiálom je každý nástroj individuálny. Poskladaný z niekoľkých druhov najkvalitnejšieho dreva. Kov použitý v klasických hudobných nástrojoch je prvej triedy, opracovaný, alebo aj odlievaný pre konečný detail. Ani jeden klavír či pianíno nehrá rovnako. Každý nástroj je originálny s odlišným pocitom z hry a s osobitou farbou tónu.
Moderné strojné zariadenia zjednodušili a zároveň urýchlili výrobu klasických strunových klavírov. Nové materiály a najmodernejšie progresívne výrobné technológie spojené s majstrovskou ľudskou ručnou prácou robia z niektorých klasických strunových klavírov i pianín priam umelecké diela. Svetový výrobcovia klavírov zaradených do prvej triedy vyrábajú nástroje, ktoré oslovia začínajúcich i skúsených muzikantov. Najvyhľadávanejšie sú nástroje moderného dizajnu, rôznych veľkostí a farebného prevedenia s nízkou cenou, univerzálnym využitím pre sprievodnú prípadné sólovú hru. Vrcholom ponuky sú malosériové majstrovské nástroje a originálne zákazkovo vyrábané jedinečné kusy , ktoré svojou krásou a zvukom vyrážajú dych. Vo všetkých týchto nástrojoch nájdeme históriu , modernu a budúcnosť. Prečo budúcnosť?
Najväčšou prednosťou klasických strunových klavírov a pianín je ich vysoká životnosť. Kvalitný klavír či pianíno slúži niekoľkým hudobníkom, niekoľkým rodinným generáciám . Životnosť klasického strunového klavíra je 80 – 130 rokov. V západnej Európe sa často od základu rekonštruujú a používajú staršie klavíri, presahujúce 130 rokov. Vzhľadovo sú reprezentatívne, technicky vo výbornej kondícii a slúžia ku každodennej hre.
Ten kto mal možnosť hrať a v plnej miere využiť všetko to, čo môžu ponúknuť oba hudobné nástroje, určite zistil, že klasický strunový
klavír nikdy nenahradí elektrické digitálne piano. Rovnako elektrické digitálne piano nikdy nenahradí klasické strunové pianíno,alebo klavír. Fyzikálne a technicky sú tieto dva nástroje od základu odlišné. Rozdiel je pre mnohých viditeľný, citeľný a počuteľný. Ako využijete originálnosť a technické možnosti týchto dvoch odlišných nástrojov je len a len na Vás. Prajem Vám , aby Vás Vaše hudobné nástroje inšpirovali , motivovali k zdokonaleniu a v neposlednom rade, aby Ste sa zabavili.
Richard Šulc
Rozdelenie hudobných nástrojov
Operné gala v Kežmarku
V drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku, národnej kultúrnej pamiatke zapísanej v UNESCO organizuje Opera Slovakia benefičné koncerty ,,Operné gala“. Unikátne podujatie otvárajúce brány do krajiny zázrakov a čara sveta opery, ktoré spája ušľachtilé umenie so silnými ľudskými príbehmi, je symbiózou zrelého majstrovstva renomovaných slovenských operných sólistov a sviežeho umenia mladých talentov – hviezd zajtrajška. Záštitu nad koncertami prevzal maestro Peter Dvorský, od roku 2018 svetoznáma operná diva Edita GRUBEROVA.
Operné gala v Kežmarku sa koná pravidelne od roku 2014 v letnom období pri príležitosti spustenia prevádzky spravodajsko-publicistického interne-tového časopisu www.operaslovakia.sk. Koncert sa profiluje nielen ako spoločenská udalosť mesta, s participáciou rôznych organizácií či jednotlivcov, ale aj ako udalosť regiónu so zámerom povýšiť ho na každoročne očakávanú celoslovenskú jedinečnú opernú benefičnú udalosť roka. Postupne si zís-káva svojich skalných fanúšikov z celého Slovenska i zahraničia, ktorých spolu s benefíciou láka možnosť vidieť a počuť naživo výnimočné slovenské umelecké osobnosti svetovej aj domácej opernej scény v malebnom podtatranskom regióne. Producentom je Opera Slovakia, o.z., ktorého hlavným cieľom je popularizácia operného umenia.
Jolana Fogašová,Dušan Šimo,Boris Prýgl, Júlia Grejtáková | Operné gala v Kežmarku 2017-Júlia Grejtáková,Dušan Šimo, Jolana Fogašová, Boris Prýgl | Jolana Fogašová-sopranistka |
---|---|---|
Operné gala 2017-Julia Grejtakova, Dušan Simo,Jolana Fogašová | Operné gala 2017 | Operné Gala Kežmarok 2016 |
Operné gala v Kežmarku 2016-Júlia Grejtáková Mária-Porubčinová | Operné_gala_v_Kežmarku_2016-Peter_Berger | Operné gala v Kežmarku 2016-Júlia Grejtáková Peter Berger Mária Porubčinová Pavol Kubáň -foto Zdenko |
Operné_gala_v_Kežmarku_2016-foto_Zdenko-Hanout | Operné gala v Kežmarku 2016-Júlia Grejtáková Pavol Kubáň | Operné Gala 2016 Kežmarok |
Operné gala 2015 | Operné Gala 2015 | Operné Gala 2015 |
Operné Gala 2015 | Gala koncert 2015 | Operné Gala 2015 |
Operné Gala 2015 | Operné Gala 2015 |
Dni mesta Spišská Nová Ves
Dni mesta Spišská Nová Ves Tradičné podujatie organizované v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Veľkým ťahákom sú vždy večerné vystúpenia špičkových hudobných skupín. Medzi hviezdy už viackrát patrili Bratislavský FAST JAZZ BAND - prvotriedny deväťčlenný swingový orchester alebo famózne hudobné teleso BRATISLAVA HOT SERENADERS - svetovo renomovaný osemnásť členný orchester, ktorý Vás svojim repertoárom a energickým vystúpením priam vtiahne do obdobia najväčšej Americkej a Európskej slávy hudobného štýlu Hot Jazz a Sweet and dance music 20.tych a 30.tych rokov.
Oba orchestre dôverne poznám, pretože sporadicky je mi zverená príprava a naladenie pianína alebo klavíra, ktoré sú pri koncertných vystúpeniach súčasťou týchto dvoch výnimočných orchestrov.
FATS JAZZ BAND | FATS JAZZ BAND |
---|---|
FATS JAZZ BAND | FATS JAZZ BAND |
Bratislava Hot Serenaders | Bratislava Hot Serenaders |
Bratislava Hot Serenaders | Bratislava Hot Serenaders |
Bratislava Hot Serenaders.jpg |
"Karneval klavírov" v Rakúsku
Koncert „Karneval klavírov“ organizovala firma pána P. Schneidera, majiteĺa majstrovskej klavírnej dielne v Hainburgu., na ktorí sme boli pozvaní i my.Zámer tohto koncertu bolo prezentovať milovníkom klavírnej hudby šesť koncertných klavírov z obdobia rozkvetu klavírnej hudby. Aby hudba znela autenticky organizátor pán P. Schneider a klavírny umelec prof. I. Gajan výber skladieb od romantizmu až po súčasnosť prispôsobili koncertným klavírom, ktoré boli dovezené pre toto výnimočné popoludnie. Hralo sa na jednotlivé nástroje od najstaršieho po najmladší, štvorručne na dvoch klavíroch, skladby pre šesť rúk na troch klavíroch a vrcholom koncertu bola upravená Bachova skladba pre štyri klavíry.
Karneval klavírov si prišlo vypočuť viac ako 200 pozvaných hostí z hudobného života, profesionálny muzikanti, pedagógovia hudby, výrobcovia klavírov, technici a ladiči klavírov z niekoľkých štátov, ktorí mohli naživo vidieť a počuť rozmanitosť farby a charakteru tónov vyše 170. ročného vývoja v klavírnej výrobe. Najstarší predvedený nástroj pochádza z roku 1843 a najnovší bol vyrobený v roku 2014. Zámerom nebolo tieto nástroje porovnávať a určiť ten najlepší, ale vypočuť si a pochopiť, že aj veľmi staré nástroje z prevažne pôvodných materiálov sú originálne zvukom, ktorý inšpiruje, disponujú jedinečnou farbou tónu ktorý Vás prekvapí a pochopiteľne upúta. Jednou z hlavných priorít p. Schneidera je takéto nástroje reštaurovať a prezentovať verejnosti. Jeho súkromná zbierka zahŕňa niekoľko výnimočných zreštaurovaných nástrojov, ktoré sám zaraďuje do kategórie „Ohrenschaus & Augenweide“ čiže „Radosť z posluchu a pastva pre oči“.
Na koncerte odznelo týchto 6 výnimočných nástrojov:
-
Johann Baptist Streicher s patentovanou mech., r.v. 1843/47
-
Steinway & Sons Victorian Mod.3, r.v. 1869/70
-
Steinway & Sons Mod. Centennial, r.v. 1883/84
-
Rudolf Ibach Mod. Richard Wagner (240 cm) r.v. 1895/96
-
Julius Blüthner Jubilejný model salónneho krídla (234 cm), r.v. 1902
-
Bösendorfer koncertné krídlo mod. 280 cm, r.v. 2014
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
---|---|---|
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Carnevall der Klaviere062.jpg | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO | Karneval klavírov RAKÚSKO |
Je rozhodujúca výška pianína , alebo celková veľkosť klavíra pre plne spektrálny zvuk?
Rozdiel medzi najmenším klavírom a najväčší koncertný klavírom je pre poslucháča šokujúci. Čím je väčšia miestnosť, tým je rozdiel medzi týmito nástrojmi priam priepastný. Klavír spoločne s miestnosťou tvoria celok. Pokiaĺ je klavír malý a miestnosť veľká, zvuk plnohodnotne neobsiahne miestnosť a začne sa lámať. Problém sa znásobí, s narastajúcim počtom poslucháčov v miestnosti. V kultúrnych domoch na pódiách, previsy látok opony, ozdoby, každý človek, každý poslucháč pohlcuje zvuk. U malého klavíra sa v koncertnej sále basové tóny vyslovene stratia už v druhej rade poslucháčov. Od tretej rady do ¾ sály je počuť už len doznievajúce stredo-výškové tóny klavíra, áno síce vidíte klaviristu na pódiu, že hru prežíva, opiera sa do tónov, telom má presvedčivý dynamický prejav, ale od polovice až do konca koncertnej sály počujete iba časť z toho, čo v skutočnosti klavirista odohral. Úprimný muzikant by povedal „Kámo tomu klavíru chýba porááádny basový reprák “. Prečo ?? Každý muzikant vie, že basové tóny prebúdzajú emóciu, sú základným prvkom hudobného diela, udávajú rytmickú zrozumiteľnosť, štýl skladby, súčasne basové tóny podfarbujú stredové tóny, ktoré sú v melodickej časti najpodstatnejšie preto, aby vznikol dokonalý širokospektrálny zvuk.
Skúsme sa pripomenúť, ako ovplyvňuje tón veľkosť tela i u iných hudobných nástrojov. Husle, viola, violončelo a kontrabas. Veľkosťou tela nástroja, objem korpusu, dĺžka a hrúbka strún menia frekvenčný a tónový rozsah daného nástroja. Nikdy nebude hrať kontrabas vo vysokých polohách rovnako jasne a priezračne ako husle a opačne, husle nikdy nebudú hrať basové tóny vo farbe ,sile a mohutnosti ako kontrabas. Organové píšťaly vidíte na chóre pekne zoradené pred sebou. Aby sa vošli všetky pišťali registrov potrebujete veľký priestor, pretože najväčší priestor potrebujú pišťali basové. Štyri až desať metrové pišťali majú dostatočný vzduchový stĺpec, objem na to, aby basový tón zaznel v mohutnosti a v danej frekvencii. Malý akordeón a veľký akordeón. Čím väčší akordeón, tým viac muziky vďaka narastajúcemu počtu basov a registrov. Gitaristi vedia čo je Jambo ale taktiež vedia, že mohutnejšie hrá super Jambo. Každý vidí a počuje rozdiel medzi klarinetom a bas klarinetom. Pikola, flauta, trubka, lesný roh, tuba, všetky tieto klasické akustické nástroje majú priamo úmerne rastúcu veľkosť. Vďaka tomu majú svoj charakteristický napr. vysoký diskantový tón, o niečo väčšie dychové nástroje hrajú najprirodzenejšie stredné prechodové tóny a tie najväčšie dychové nástroje hrajú basové tóny. V poriadku, pripomenuli sme si, že na veľkosti hudobných nástrojov mimoriadne záleží. Oprávnene sa pýtate. Čo majú spoločné ostatné hudobné nástroje s klavírom ?
Frekvenčný rozsah všetkých hudobných nástrojov i s ľudským hlasom Vám zahrá jeden geniálny nástroj a tým je koncertný KLAVÍR.
( viz.priložená tabuľka)
Aby klavír zaznel v basoch mohutne napríklad ako tuba, alebo kontrabas, aby stredná poloha v ktorej sa nachádza ľudský hlas a najviac hudobných nástrojov vyznelo prirodzene, aby široko spektrálny zvuk klavíra podporili vysoké tóny znejúce jasno, zreteľne, dostatočne dlho a v plnej sile, na to potrebuje klavír svoju celkovú veľkosť. Tu platí priama úmera. Kvalita tónu klavíra, dokonalosť zvuku ba individuálna jedinečnosť rastie s veľkosťou klavíra. Každý výrobca klavírov má na vrchole ponuky svoj najlepší koncertný klavír s inovovanými vylepšeniami, na vlastnej patentovanej konštrukcii s mnohými detailami, ktoré posúvajú hranice zvuku a dizajnu o niečo ďalej , než ponúka iný výrobca. Veľkosti koncertných klavírov sa pohybujú od 270 , 275, 280 cm .... 3 m, atď. Sú vo svete výrobcovia klavírov, ktorý sa nad veľkosťou 3 m usmievajú popod fúzy, pretože vyrábajú jedi-nečné koncertné klavíre, ktoré majú 3,5 , 4 m, ale aj .....................,to je už iné téma :-)
Neverte obchodníkovi s hudobnými nástrojmi, že malý klavír Vám stačí, pokiaľ vyberáte klavír do veľkej miestnosti koncertnej sály ZUŠ, Konzervatóriá, Kultúrnych domov. Kde inde, ako v koncertných sálach si môže klavirista zahrať a poslucháči vypočuť kráľovský hudobný nástroj, koncertný klavír ? Svojim rozhodnutím ovplyvníte niekoľko nasledujúcich generácií, preto ! Dajte si záležať na príprave pri výbere značky klavíra, ale hlavne na veľkosti klavíra na ktorej MIMORIADNE ZÁLEŽÍ !!
Ant.Petrof 275
Exelentný koncertný klavír.
Päť rokov trval vývoj klavíra, ktorého cena bude 160.000,-€. Klavír bol navrhnutý a vyrobený vývojovým oddelením Petrof špeciálne pre koncertné sály tak, aby splnil, alebo skôr prekonal očakávania najnáročnejších klaviristov. Klavír je od základu novým koncertným nástrojom. Nový je konštrukčný tvar koncertného klavíra a celkový rozmer 275 cm. Uvedenie na trh bol rok 2014, kedy firma Petrof oslávila 150. výročie svojho vzniku. Koncertný klavír Ant.Petrof 275 je prvým nástrojom pod touto značkou.
Hovorí pán Josef Hanuš z firmy Petrof :
Svými zvukovými vlastnostmi, kvalitou provedení a výkonem se totiž řadí mezi nástroje nejvyšší třídy, světovou špičku. Pro snadnější rozlišení jsme se rozhodli uvést ho pod značkou Ant. Petrof. Ta odkazuje na historii firmy, naše klavíry v 19. a na počátku 20. století nesly jméno svého zakladatele Antonína Petrofa, což bylo zkracováno právě na Ant. Petrof," uvedl Josef Hanuš z firmy Petrof. Délka klavíru je 275 centimetrů, tato velikost se po výpočtech i zkušenostech jeví jako nejlepší pro zvukové vlastnosti nástroje. Podíl ruční práce při výrobě tvoří více než 75 procent. Při práci se dřevem je důležitý cit pro materiál a mnoho operací se strojní výrobou nahradit nedá.
Kobylky jsou vyrobené z javoru, černé klávesy z ebenu, rezonanční deska ze speciálního smrkového dřeva, kostra klavíru je potom z pevného a tvrdého buku, aby byl klavír co nejstabilnější. Rezonanční deska o celkové ploše 2,253 metru čtverečného dává nástroji nebývalý zvukový výkon, který bez problému ozvučí velké koncertní síně. „Několik pianistů již mělo možnost nástroj vyzkoušet a velmi nás potěšilo, že si okamžitě všimli výjimečnosti tohoto klavíru a nebáli se ho srovnat s nejlepšími světovými nástroji. Naším cílem je, aby si pianisté mohli užívat svou hru a nemuseli se soustředit na klavír. Ten by měl přesně reagovat a umožnit umělci vyjádřit a předat emoce posluchačům.
Zo zákulisia .
Výnimočnú prácu vývojového strediska Petrof si môžeme pripomenúť v inovačných technických vylepšeniach klavírov Petrof, vďaka čomu postupne vznikli nové modely klavírov BREEZE, STORM, PASAT, MONSOON, MISTRAL. V inovácii by bolo možné ísť ešte ďalej, prezrádza vedúci vývojo-vého strediska a hlavný konštruktér firmy PETROF pán Ing. Vaculík , ale bolo by potrebné obísť tradičný šablónovitý tvar klavírov Petrof. Tým odborníkov firmy PETROF pod vedením Ing.Vaculíka pokračoval v testoch. Nový klavír vyžadoval nové výpočty, nové nákresy, nové nápady a nové patenty . Projekt dostal zelenú v roku 2008. Hlavný konštruktér firmy PETROF Ing. Ivan Vaculík navrhol a predstavil nový konštrukčný tvar koncer-tného klavíra s celkovým rozmerom 275 cm. Vyrobené boli 2 prototypy koncertných nástrojov Ant. Petrof s malými technickými rozdielmi. Precízne testovania a dôkladné analýzy oboch prototypov trvali niekoľko nasledujúcich rokov. Pán Ing. Vaculík prezradil, že i testovanie prebiehalo netradične. K reálnym možnostiam nástroja sa vždy nakoniec vyjadrujú klavírny umelci. Preto sa vývojový tým rozhodol vynechať testovanie nástroja v tzv. laboratórnych podmienkach. Pre „dokonalý“ test oslovili určitý počet svetových klavírnych virtuózov. Zaznamenávali sa všetky výsledky , technické pripomienky a pocity z hry klavírnych virtuózov.
Záver niekoľkoročného testu už dnes poznáme. Z dvoch prototypov bol vybraný a do konečnej podoby vyrobený, nový reprezentatívny koncertný klavír Prémiovej značky Ant.Petrof 275 .
ANT.PETROF 275Atelier Piano | Antonin Petrof 275Atelier Piano |
---|---|
ANT.PETROF 275Atelier Piano | Antonin Petrof 275Atelier Piano |
Antonin Petrof 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275 |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
Antonin Petrof 275Atelier Piano | ANT.PETROF 275Atelier Piano |
ANT.PETROF 275Atelier Piano | Ant.Petrof 3.jpgAtelier Piano |
Frederik SCHULZ - klavíre ho sprevádzajú celý život
Áno je to tak, život Vám ponúkne šancu a je len na Vás , či sa jej chopíte. Nezaváhal som a preto sa od začiatku podieľam na výnimočných projektoch, ako napríklad reštaurovaní historických klavírov z 18. a 19.storočia. Technicky pripravujem a ladím koncertné klavíri na významných koncertných podujatiach vo Viedni a okolí, ale i na VŠMU vo Viedni i VŠMU v Bratislave.
Tento, možno pre niekoho remeselný sen, dostať sa zakrátko až na vrchol, zostane bohužiaľ len snom. Málokto vydrží nároky na Vašu každodennú 100% precíznosť, neustály tlak, aby Ste v sebe budovali pracovnú profesionalitu a maximálne nasadenie. Vždy sa vyžaduje maximum! Pri takomto vysokom tempe nesmiete zlyhať. Samozrejme všetko ide postupne, niečo Vám ide z ľahkosťou, s niečím sa boríte a trápite. Čím skôr dostať rutinu do rúk si od začiatku vyžaduje venovať sa problematike na maximum. Pýtať sa, zapisovať si, robiť si poznámky a skúšať donekonečna. Je to obrovské množstvo hodín odpracovaných navyše, ísť niekedy až na dno svojich možností, prekonávať sa a neustále posúvať vlastné hranice. To je podstata osobného úspechu, pokiaľ chcete zotrvať a pracovať s tými najlepšími majstrami remesla. Vybudoval som si dôveru klavírneho majstra Philippa Schneidera z rakúskeho Hainburgu, a preto dnes opravujem, prípadne samostatne technicky pripravujem koncertné nástroje klavírnym umelcom v malých koncertných sálach a kultúrnych domoch, ale i v najvychýrenejších koncertných sálach v Rakúsku. Začínam stáť pevne na nohách v remesle zvanom klavirník, pritom s nadšením prijímam nové výzvy. Jednou z nich bola viac týždňová praktická stáž v nemeckom meste Löbau, vo výrobni klavírov August Förster. Vysoká profesionalita a osobná maximálna zručnosť každého jedinca (celkovo iba asi 30 zamestnancov), ktorý sa podieľa na viac-menej ručnej výrobe pianín a klavírov A. Förster bola pre mňa obrovských lákadlom .......... o ďalších výzvach, projektoch a splnených snoch Vám poviem o niečo neskôr.
Všetkým Vám prajem „ Plňte si svoje sny ! “ 😊
Frederik Schulz
Klavírny pedagóg pani Tatiana VOLÁROVÁ a jej žiaci v Rakúsku.
O PIANO ART GALERII v HAINBURGU (majiteľ Philipp Schneider) som sa dozvedela náhodou. Najprv som si všimla nápis – reklamnú tabuľu cestou cez Hainburg do Viedne na letisko... Neskôr, na koncerte Petra Šandora, kde som bola s mojimi žiakmi (22.11.2016), som započula o pripravovanom koncerte "Karneval klavírov v Rakúsku" kde sa bude hrať hudba rôznych období na niekoľkých klavíroch práve z tohto obdobia. Rozhodla som sa osobne pozrieť do PIANO ART GALERIE v HAINBURGU. Po návšteve mi bolo hneď jasné, že i pre mojich žiakov by to bola veľmi zaujímavá a poučná návšteva.
Prvý výlet do PIANO ART GALERIE v HAINBURGU sa podarilo uskutočniť v decembri minulého roka. Vďaka pani riaditeľke ZUŠ v Stupave Mgr. Margite Vicianovej, ktorá zabezpečila autobus, vyše 40 žiakov-klaviristov a ich učitelia navštívili dielňu, kde vďaka „piplavej“ a poctivej práci klavírových majstrov staré a „rozbité“ klavíry nadobúdajú druhý život, a tiež výstavný salón, kde sa zrenovované klavíry prezentujú v plnej kráse. Každý nástroj má svoj životný príbeh, o čom sme sa dozvedeli vďaka zaujímavému výkladu nášho sprievodcu a klavírového majstra zo Slovenska Frederika Šulca.
Bol to skutočne veľký zážitok vidieť toľko vzácnych klavírov z rôznych období a môcť si na nich zahrať !
V sobotu 20.10.2018 sme išli do Rakúska druhý raz. PIANO ART GALERIU v Hainburgu navštívili žiaci, ktorí minule neboli, a poniektorí tam išli ešte raz aj s celými rodinami. Opäť to bol pre deti i dospelých veľmi zábavný, zaujímavý, poučný a zážitkový výlet!
S povolením pani Tatiany Volárovej zverejňujem jej inšpiratívny článok a rovnako nám bolo dovolené od rodičov zúčastnených detí , zverejniť ich osobné - súkromné fotky : )
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
K 100.výročiu založenia ČSR firma PETROF vyrobila pianíno s názvom "Republika", čím odkazuje na českú štátnosť a tradíciu. „Republika je symbolom vlastenectva našej rodiny, pretože v čechách vyrábame klavíri od druhej polovice devätnásteho storočia. Na pianine Republika je vyobrazená pôvodná československá vlajka a klasický český lev,“ uviedla konateľka firmy PETROF Zuzana Ceralová Petrofová. Republiku s českou histó-riou nespájajú iba štátne symboly. Vnútro nástroja tvoria dreviny z oblastí prvej re-publiky. „ Rezonančná doska pianína je z českého smreku z oblasti Beskyd, kobylky sú zo slovenského javoru a orech je zo Zakarpatskej Ukrajiny“. Časť dýh symbolizujúci biely pruh na vlajke pochádza z očkovaného javoru zo Slovenska a klin vlajky je vyrobený z orechu, ktorý vyrástol v oblasti Podkarpatskej Rusi " - opísal Republiku jej autor vedúci vývojového strediska PETROF Ing. Ivan Vaculík.
O výnimočné pianino „Republika“ bol veľký záujem. Vydražilo sa na slávnostnom galavečeri FORBES, kde prebehla aukcia podporujúca charitatívne projekty ČR. V napätej aukcii si nakoniec pianíno odniesol Marek Dospiva, spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Investments za 1 milión českých korún. Získané peniaze pomôžu pri dostavbe unikátnej ZŠ a MŠ Trivium Plus v Dobřanech v Orlických horách.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Firma PETROF dodnes spája oba národy hudbou i prácou. Medzi zamestnancami sú tradične i Slováci, ktorý pôsobia na významných pracovných pozíciách svetovo uznávaného výrobcu pianín a klavírov PETROF so sídlom v českom meste Hradec Králové so 159.ročnou tradícou výroby.
Z dna až na samý vrchol
Koncertné klavíri by sme mohli zaradiť medzi hudobné nástroje, ktoré sú určené na užívanie viacerým umelcom. Aj preto je ich chátrajúci stav bolestivým úkazom nielen pre jednotlivca, ale aj celú spoločnosť. V roku 2017 sme sa dopočuli o klavíri PETROF, model I, ktorý je údajne vo veľmi zlom stave, má poškodenú povrchovú úpravu, potrhané struny a jediné, čo ho hreje pri srdci, je radiátor v jeho blízkosti, čo samozrejme jeho deštrukciu ešte viac urýchľuje.
Po dôkladnej konzultácii s Richardom a Frederikom Šulcom z Atelier Piano sme sa nakoniec rozhodli konať. Naša škola, SZUŠ ARS STUDIO odsúhlasila jeho kompletnú rekonštrukciu, zohnali sme potrebné financie a v roku 2018 sa dostavil výsledok v podobe doručenia zrekonštruovaného hotového nástroja. Ťažko sa v tej chvíli hľadali slová, tá hŕba dreva, hrdzavých strún a nefunkčných klávesov sa premenila na vyblýskaný, nový, hrdo vyzerajúci a krásne znejúci koncertný nástroj – jednoducho premena, ktorá vyrazí dych. Akokoľvek by sme sa ju snažili dokonale opísať, nič sa nevyrovná tomu vyskúšať si tento klavír na vlastnej koži. Tak, ako veľký zážitok je na ňom hrať, tak isto veľký zážitok je ho aj počúvať. Prajeme všetkým, aby sa raz s týmto nástrojom stretli. A jemu aby nám všetkým slúžil ešte stáročia.
Mgr. Peter Slamečka
Súkromná základná umelecká škola ARS STUDIO
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Filozofiou tohto výnimočného projektu bolo nie je len vymeniť na klavíri poškodené súčiastky za nové. Prioritou bolo posunúť hranice nástroja na najvyššiu - koncertnú úroveň. Využiť jedinečnú možnosť generálnej opravy, rozobrať nástroj až na konštrukciu a začať pracovať s nástrojom od začiatku. Meniť pôvodné poškodené súčiastky a časti nástroja s najvyššou kvalitou materiálov vyrábaných na mieru v EU renovovaných výrobniach. Využiť najmodernejšie technologické postupy majstrovských nástrojov tak, aby výsledný efekt opravovaného nástroja bol s výrazným posunom v estetike, pocitu z hry a v neposlednom rade v kvalite tónu (zvuku) - povedal garant opravy Frederik Šulc.
Čo sme vylepšili na majstrovskom klavíri PETROF model 280, s originálnou konštrukciou s tónovým rozsahom až po subkontra F ( 92 kláves ) ?
-
Demontáž bočných napevno namontovaných drevených lyžín klavíra potrebné na prevoz klavíra. Demontáž sa robila preto, aby bolo možné klavír napríklad na pódiu otočiť podľa potreby choreografa alebo scenáristu, jednoducho aby bol klavír estetický zo všetkých strán.
-
Výroba nových demontovateľných bočných bukových lyžín potrebných na prevoz a sklápanie klavíra.
-
Nové uchytenie nôh v tele nástroja vhodné pre koncertný nástroj. Úprava mosadzných obručí nôh pre nové klavírové kolesá.
-
Nemecká zákazková výroba sady klavírových kolies s ložiskom a brzdou presne na mieru klavíra a súčasne nové držiaky kolies.
-
Výmena pôvodného količníka za nový kolíčnik z javorového dreva „Steinway količník“.
-
Nová povrchová úprava polyester koncertný čierny lesk.
-
Nový moderný názov PETROF na boku nástroja a na veku kláves.
-
Nový nástrek metalízy na liatinu klavíra
-
Vyspravenie rezonančnej dosky ( 2 praskliny z hornej časti a 5 prasklín zo spodnej časti rezonančnej dosky) Zalepenie mierne odlepených rezonančných rebier pri praskline rezonančnej dosky.
-
Nový znak Petrof (vignette) na rezonančnej doske pod strunami. Nový rezonančný lak.
-
Nové nákližky diskantovej i basovej kobylky. Nové kobylkové kliny, nový kobylkový lak.
-
Nové agrafy vsadené do liatiny . Vybrúsenie diskantového kapodastru.
-
Výmena komplet strunový poťah + nové ladiace kolíky
-
Komplet nová plsť tlmičov. Nový čierny lak na celej sade tlmičov strún.
-
Kompletná výmena plste- kašmírové vypúzdrenie vodiacej lišty tlmičov strún.
-
Zachovanie slonového poťahu na bielych klávesách. Oprava a výmena poškodenej slonoviny. Úprava povrchu slonoviny do finálnej jemnosti.
-
Zákazková výroba čiernych poltónovych kláves z nového ebenového dreva upraveného na mieru klávesnice.
-
Kompletná výmena klávesových plstí. Kompletná výmena klávesových chytačov.
-
Zákazková výroba novej nemeckej sady kladívok renovovaného výrobcu ABEL s iným tvarom jadra kladivka, potiahnuté špičkovou naturálnou vlnou.
-
Výmena pôvodných kladivkových násadiek a bubienkov za kompletnú novú sadu zn.Renner
-
Celková cena za opravu i s dopravou : 20.000,-€ bez DPH / rok 2017
Seminář ČKS v Brně.
Přidáno: 4. prosince 2019 / 16:11
Dne 2.12. 2019 byl pro členy Českého klavírnického svazu, ale i pro odbornou veřejnost v prostorách Technického muzea v Brně uskutečněn seminář na téma: Regulace klavírových mechanik, rozdílnost použitých materiálů u mechanik a klaviatur a jejich vyvažování.
Přednášejícím byl Frederik Schulz absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů v Hradci Králové a dlouholetý zaměstnanec pana Philippa Schneidera a jeho firmy Piano a Art galerie z Hainburgu nad Dunajem.
V přednášce byly stručně popsány základní principy vyrážecích mechanik používaných u historických i moderních klavírů.
Popsány byly různé typy jazýčkových mechanik, jako např.: raná anglická respektive poloanglická mechanika, Erardova dvourepetiční mechanika, Blüthnerova patentovaná jazýčková mechanika, a poté různá stadia vývoje mechaniky používané u nástrojů Steinway až do dnešních dnů.
Další část přednášky byla poté věnována praktickým postupům, jak nalézt ideální pozici pro mechaniku a klávesnici u nástrojů, u nichž byla nutná kompletní rekonstrukce, ať již z toho důvodu, že byly plstěné části napadeny např. šatními moly, anebo byla celá mechanika napadena tím nejhorším škůdcem, zásahem neodborného „klavírního technika“.
Zbytek přednášky pak byl věnován praktickým postřehům, jak z oblasti regulace mechaniky, tak i z oblasti používaných materiálů., nářadí apod. … Přičemž tato část byla rovněž doplněna prezentací z opravy jubilejního koncertního klavíru z dílny Juliuse Blüthnera.
Celá přednáška se uskutečnila v tematicky blízkých prostorech- V salonu mechanické hudby, takže bylo možno během jednotlivých přestávek studovat jednotlivé exponáty, jako např. různé druhy pianol, flašinetů apod…
Za Český klavírnický svaz doufáme, že byla přednáška pro všechny účastníky přínosná, ať se již jednalo o členy ČKS, členy KKV a začínající klavírníky- studenty Střední umělecko průmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku anebo o další odbornou veřejnost.
Od klavíra očakávame špičkový výkon kedykoľvek si za klavír sadneme. Po niekoľkých desaťročiach si uvedomíme, že klavír zostarol spoločne s nami. Tí muzikanti, ktorých profesionálne živí hudba, alebo muzikanti, ktorí majú citovú väzbu ku svojmu domácemu klavíru, začnú zháňať informácie, ako sa dá ich klavír omladiť .
Drvivá väčšina domácich majiteľov pianín a klavírov používa generačne nástroj s minimálnou výmenou súčiastok. Keď už je zrejmé , že oprava je nevyhnutná, reálne zvažujú či si nástroj ponechať, alebo nástroj predať. Záujem o staršie pianína a klavíri je veľký, hlavne od rodičov, ktorým dieťa začína hrať v ZUŠ-ke. Ceno-vý rozdiel medzi novým a starším pianínom je niekoľko tisíc euro. Predstava, že sa dá ušetriť, oslovujeme svo-jich známych, alebo listujeme v internetovej bazárovej ponuke. Čím viac času venujeme informáciám, na povrch vyplávajú skúsenosti ľudí, ktorý staršie pianíno, alebo klavír kupovali. Niekto kúpil veľmi zle, niekto veľmi dobre. Niekto hovorí, že sa pre úplného začiatočníka oplatí kúpiť starší klavír a "malinko" ho opraviť. Niekto hovorí že treba kúpiť klavír nový, pretože nový klavír od renomovanej značky sa dedí a slúži minimálne ďalším trom rodinným generáciám.
Aké sú naše skúsenosti a postrehy ? Pokiaľ si zadovážite staršie pianíno na krátky čas, čo s ním, keď už ho nebudete chcieť ? Tí čo si kúpili nást-roje neznámych značiek, majú problém s opätovným predajom. Časté sklamanie nastáva v tedy, keď na niektoré typy klavírových mechaník nenájdete na Slovensku kvalifikovaný servis, prípadne sa neskoro dozviete, že práve na Váš klavír sa súčiastky vyrábajú už len zá-kazkovo. Samozrejme že máme na Slovensku početnú skupinu milovníkov starších nástrojov ktorí hľadajú originálny zvuk a klasický prípadne štýlový dizajn starších pianín a klavírov. Tí pre zmenu trpezlivo hľadajú, pýtajú sa a všetko si vopred dôkladne overia. Prečo ? Dobre udržiavaný starší klavír alebo pianíno Českých výrobcov 20.storočia zaradených do 1, 2, ale i do 3. triedy , je cenovo prijateľný a často bez nutnosti akútnych rozsiahlych opráv. Pokiaľ si ale chcete starší klavír v rodine zachovať, prípadne ho odovzdať ďalšej generácii, mali by Ste vedieť, ako pianíno, alebo klavír starne. Viac sa dočítate TU .
Klavírnu školu Lívii Laifrová Gaye - DAKAR MUSIC SCHOOL osobne pomáhala otvoriť riaditeľka spoločnosti PETROF pani Zuzana Ceralová Petrofová a minister poľnohospodárstva ČR pán Marian Jurečka. Tento výnimočný projekt má i ďalšiu úroveň, keďže firma PETROF v DAKARE súčasne otvorila prvý moderný klavírny Showroom PETROF.
Veľkým otáznikom bolo či nástroje PETROF vydržia africké obdobie dažďov. Prečo? Dlhodobá mimoriadna vlhkosť a sparno prakticky zastavuje jemný klavírny mechanizmus. Potešujúce bolo, keď sa pani Zuzana Ceralová Petrofová dozvedela, že na tamojšej základnej škole je pianíno PETROF a na tureckej ambasáde je klavír PETROF. Oba nástroje už niekoľko desaťročí bez problémovo slúžia svojmu účelu.
Výskumné a technologické oddelenie PETROF nenechalo nič na náhodu. V špeciálnom zariadení "Klimatotechnologickej komore - FEUTRON" testujú vplyv klimatu na vlastnosti dreva, povrchovej úpravy a pevnosť lepených spojov. Každý materiál použitý pri stavbe pianin a klavírov, podrobujú veľmi prísnym skúškam kvality. K tomu práve slúži feutron, ktorý dokáže vytvoriť extrémne podmienky, stimulovať stresové teplotné a vlhkostné stavy prípadne urýchliť proces starnutia materiálov.
Skúsenosti vo výrobe i predaji klavírov pre Africké klimatické podmienky sa stali pre firmu PETROF neoceniteľné. Vďaka bezchybnosti a stabilite kla-vírov PETROF sa za krátky čas predaj rozšíril i do ďalších krajín západnej Afriky.
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
Atelier Piano
DUO PETROF
Po 15.rokoch spoločného účinkovania hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a dirigent Dr. Anatoly Zatin a klavírna virtuózka, skladateľka a profesorka Vlada Vassilieva vytvorili v roku 2003 Duo PETROF. Svetoznáme klavírne duo sa preslávilo originálnym konceptom pódiového žánru. Ich vlastné aranžmány pre štvorručnú klavírnu hru, prípadne úpravu skladieb pre dva klavíri sa stali okamžitou inšpiráciou v sofistikovanom štýle klasického repertoáru. Každé vystúpenie Duo PETROF je obrovským zážitkom. Spomeniem niektoré ocenenia:
-
2011 - Klavírne vystúpenia Duo PETROF v Dallase a Texase boli umeleckým časopisom Theater Jones zaradené medzi najlepšie klavírne koncerty roku.
-
2015 - Silver Medal na Global Music Awards
-
2016 - Nominácia na cenu Hollywood Music in Media Awards pro El Jarabe Tapatío.
-
2016 - Klasicko-súčasné duo roku ocenené v New Yorku.
-
2016 - Medaila Nikolai Rubinsteina udeľovaná Moskovským konzervatóriom.
-
2018 - Výhercovia United States International Duo Piano Competition.
-
2020 - Anatoly Zatin a Vlada Vassilieva sú menovanými predsedami WPTA- klavírne duá.
Dr.Anatoly Zatin a prof.Vlada Vassilieva pôsobia ako klavírny pedagógovia na Universite of Colima v Mexiku. Naďalej aktívne koncertujú na svetových pódiách ako Duo PETROF. Patria medzi mimoriadnych umelcov, členov PETROF Art Family, ktoré združuje profesionálnych klaviristov a významných svetových umelcov- sympatizantov s tradičným českým rodinným výrobcom klavírov značky PETROF.
Od roku 2018 Duo PETROF organizujú letný medzinárodný hudobný festival v Hradci Králové : Petrof Fest.
Viac sa dočítate na osobnej stránke umelcov TU.